lupa x
user

Ukrajinci se chtějí integrovat, stát na pomoc nestačí

Ukrajinci se chtějí integrovat, stát na pomoc nestačí

18.08.2022

Redakce

V České republice je aktuálně přes 300.000 ukrajinských uprchlíků. Mnoho z nich hledá práci, mnoho z nich má děti ve školním věku, které budou muset od září nastoupit do škol. Najít lektora českého jazyka je však velice složité. To má nyní změnit online vzdělávací platforma Truano a její projekt Czech for Ukraine.

Ukrajinci se chtějí integrovat, stát na pomoc nestačí

Foto: Shutterstock

Czech for Ukraine si klade za cíl spojovat dobrovolníky se studenty nehledě na jejich geografickou polohu. Lekce totiž probíhají pomocí videohovoru na portálu Truano.com, který je přizpůsoben právě on-line výuce. „Nyní máme na platformě asi deset dobrovolníků, kteří zvládají učit 20 studentů,” popsal začátky projektu Marcel Láža, zástupce platformy Truano. „Zájem studentů však mnohonásobně převyšuje kapacitu našich tutorů, jen první dny po spuštění registrace pro studenty se nám přihlásilo 185 Ukrajinců. Odhaduji, že reálný počet zájemců bude asi desetkrát vyšší,” doplnil Láža.

Tak vysoký zájem je překvapující, vzhledem k tomu, že stát poskytuje na jazykovou výuku Ukrajinců dotaci. Lektor však dostane zaplaceno pouze pokud výuka probíhá osobně. V případě on-line lekcí stát nic neproplácí. Mnoho Ukrajinců však nemá prostředky a čas se scházet s lektory osobně. Proto jsou dobrovolní tutoři v on-line prostoru tak důležití.

Hlavním cílem projektu je proto nyní najít dobrovolníky, kteří by poptávku uspokojili. „Ze zkušenosti víme, že dobrovolníci jsou, nemáme však kapacitu oslovovat je individuálně. Problémem je tedy dostat náš projekt do širšího povědomí Čechů,“ uzavřel Láža.

Praha (ČTK)

Hlavní stránka