lupa x
user

V Kolumbii zastřelili novináře a novinářku, další člověk byl zraněn

V Kolumbii zastřelili novináře a novinářku, další člověk byl zraněn

30.08.2022 , Aktualizováno 29.08.2022

Redakce

Útočníci na motocyklech v neděli na severu Kolumbie zastřelili dva novináře, kteří se vraceli z reportáže o populárním karnevalu na karibském pobřeží země, uvedla agentura AFP s odvoláním na policii.

V Kolumbii zastřelili novináře a novinářku, další člověk byl zraněn

Sedmatřicetiletý Leiner Montero Ortega a devětatřicetiletá Dilia Contreras Cantillová jeli po silnici mezi městy El Copey a Fundación, když se k nim přiblížili „dva zločinci na motorkách“, kteří žurnalisty „zastřelili z pistole“, řekl policejní náčelník v departamentu Magdalena, plukovník Andres Serna.

Oba novináři pracovali pro server Sol Digital. Útok si také vyžádal jednoho zraněného, který je v lékařské péči, řekl Serna. Neupřesnil, zda zraněný je také novinář.

Podle prvních poznatků z vyšetřování by dvojnásobná vražda mohla souviset s „aktem netolerance“, jak kolumbijská policie nazývá spory přerostlé ve fyzické násilí, právě během karnevalu ve městě Santa Rosa de Lima, které leží asi 16 kilometrů od Fundaciónu.

Nadace pro svobodu tisku však požádala úřady, aby při vyšetřování „vzaly v úvahu novinářskou práci Leinera a Dilie“. Podle této nevládní organizace se v roce 2021 zvýšilo násilí proti novinářům v zemi, došlo k 768 útokům, včetně jedné vraždy.

„Odsuzujeme vraždu novinářů,“ uvedl na twitteru Juan Pappier z nevládní organizace Human Rights Watch. Předseda Senátu Roy Barreras z vládnoucí levicové koalice odsoudil „útok na život demokracie“ a požadoval vyřešení zločinu. Soustrast vyjádřil i senátor Alirio Barrera z pravicové opozice a připomněl, že oba novináři se věnovali jeho kampani před březnovými parlamentními volbami.

Od podepsání mírové dohody s partyzány z Revolučních ozbrojených síl Kolumbie (FARC) v roce 2016 bylo zabito deset reportérů, čímž se Kolumbie podle Reportérů bez hranic stala pro žurnalisty třetí nejnebezpečnější zemí v Latinské Americe, po Venezuele a Mexiku.

Bogotá, Kolumbie (ČTK)

Hlavní stránka