lupa x
user

Nová raketa NASA by mohla k Měsíci odstartovat už v úterý

Nová raketa NASA by mohla k Měsíci odstartovat už v úterý

24.09.2022 , Aktualizováno 23.09.2022

Redakce

Technikům americké vesmírné agentury NASA se podařilo dokončit tankování rakety Space Launch System (SLS). Ta by už v úterý mohla vynést k Měsíci modul Orion, a tím připravit půdu pro další misi člověka na Měsíc. O průběhu příprav informovala NASA na Twitteru.

Nová raketa NASA by mohla k Měsíci odstartovat už v úterý

Foto: Shutterstock 

První start SLS 29. srpna NASA zrušila kvůli problémům s chlazením jednoho ze čtyř raketových motorů, jehož teplotu je před startem třeba dostat na minus 250 stupňů Celsia. Druhý start byl zrušen 3. září kvůli potížím při tankování, konkrétně úniku paliva.

Únik kapalného vodíku se inženýrům podařilo dostat na „zvládnutelnou úroveň“, uvedla NASA. Zda se SLS ale v úterý skutečně odlepí od země bude záviset na dalších faktorech – například počasí a technickém stavu jednoho typu baterií.

Raketa má v sobě zabudovaný systém ukončení letu, který se aktivuje v případě, že se SLS při stoupání odchýlí od plánovaného kurzu. V takovém případě se aktivují výbušniny, které ji buď částečně, nebo úplně zničí.

Baterie, které jsou součástí systému, nicméně mají certifikaci na omezenou dobu, která vypršela už před několika týdny. Ačkoliv je NASA přesvědčená, že baterie jsou stále v dobrém stavu, musí žádat o prodloužení certifikace.

Úterní start kromě počasí, konkrétně bouří momentálně zuřících v Mexickém zálivu nedaleko Floridy, a certifikace baterií závisí i na výsledku analýzy dat nasbíraných při testech provedených v hangáru.

Při této testovací misi Artemis I má Orion bez posádky obkroužit zemskou družici a vrátit se na Zemi. V případě úspěchu mají následovat cesty k Měsíci s posádkou. Podle současného plánu má modul Orion s posádkou obletět Měsíc v roce 2024 a při misi Artemis III mají na jeho povrchu stanout dva lidé.

Kennedyho vesmírné středisko, USA (ČTK)

Hlavní stránka