lupa x
user

Rozhlasovou cenu Thálie dnes v Olomouci obdržel herec Otakar Brousek

Rozhlasovou cenu Thálie dnes v Olomouci obdržel herec Otakar Brousek

11.10.2022

Redakce

Herec a dabér Otakar Brousek získal dnes večer v Olomouci při slavnostním zahájení čtyřdenního mezinárodního festivalu rozhlasové tvorby Prix Bohemia Radio cenu Thálie za herecký výkon v rozhlasové hře. Ocenění si vysloužil za herecký výkon v rozhlasové hře Largo desolato. Rozhlasovou Thálii obdržel také předloni za ztvárnění role Dmitrije Šostakoviče. Do Síně slávy dnes uvedl generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral moderátora Františka Novotného.

Rozhlasovou cenu Thálie dnes v Olomouci obdržel herec Otakar Brousek

Foto: Shutterstock

Je mi ctí v rámci 38. ročníku Prix Bohemia Radio přizvat do Síně slávy Františka Novotného, který posluchače dlouhodobě oslovuje jako oblíbený moderátor i autor pořadů, v současnosti zejména na stanici Český rozhlas Dvojka. Vážím si toho, že působí v Českém rozhlase již přes 30 let. František Novotný se bezpochyby svojí profesionální prací nesmazatelně zapsal mezi legendy rozhlasové historie,“ uvedl generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral. Loni toto ocenění získala rozhlasová a televizní moderátorka Jana Klusáková.

Na slavnostním večeru v novém sídle Českého rozhlasu Olomouc v Pavelčákové ulici převzal rozhlasovou Cenu Thálie z rukou členky prezidia Herecké asociace Valérie Zawadské Otakar Brousek. V rozhlasovém nastudování inscenace Václava Havla Largo desolato exceloval v hlavní roli dr. Leopolda Kopřivy.

Tragikomické absurdní drama o tíži lidského bytí v době totality zachycuje postupný osobní rozpad intelektuála. I díky Brouskovu neokázalému a střídmému ztvárnění tato rozhlasová hra prověřila životnost Havlova textu, který postupem let získal obecnější význam, uvedli organizátoři festivalu. Hru Largo desolato napsal Václav Havel v červenci roku 1984, premiéra byla uvedena na vlnách rozhlasu loni v prosinci, deset let po jeho smrti.

Ondřej Brousek je laureátem rozhlasové Thálie v krátké době podruhé. V říjnu 2020 získal toto ocenění za hlavní roli Dmitrije Šostakoviče ve hře Tři životy Dmitrije Šostakoviče. Přehlídka se tehdy kvůli nepříznivé epidemické situaci poprvé uskutečnila v on-line prostředí. Loni byla za herecký výkon v rozhlasové hře oceněna herečka Libuše Švormová, Thálii získala za roli ženy ve hře Děti pekla.

Mezinárodní festival rozhlasové tvorby Prix Bohemia Radio začal v Olomouci dnes a potrvá do čtvrtka. Posluchačům nabídne to nejlepší z rozhlasové tvorby, poslechy soutěžních děl, divadelní představení a koncerty. Soutěžní kategorie se v pondělí zaměřily na sekci Dokument, dnes se chystá mezinárodní sekce Reportáž, ve středu Drama a ve čtvrtek se nově představí kategorie Podcast, která reaguje na zájem o poslech i produkci podcastů.

Olomouc (ČTK)

Hlavní stránka