lupa x
user

Lék z lysohlávek může léčit těžké deprese, naznačuje studie

Lék z lysohlávek může léčit těžké deprese, naznačuje studie

04.11.2022

Redakce

Lék obsahující sloučeninu z hub lysohlávek může zlepšit příznaky těžké deprese až na 12 týdnů. Tableta s psychotropní látkou psilocybin uvádí pacienty do stavu podobného snění, což zvyšuje pravděpodobnost úspěchu psychologické terapie. Krátkodobé vedlejší účinky však mohou být děsivé a je třeba mít vždy po ruce podporu, vyplývá ze studie, o které napsala BBC.

Lék z lysohlávek může léčit těžké deprese, naznačuje studie

Foto: Shutterstock

Odhaduje se, že na celém světě trpí přibližně 100 milionů lidí závažnou klinickou depresí, která nereaguje na žádnou dostupnou léčbu. Až 30 procent z nich se pokusí o sebevraždu. Vědci zkoumají účinky psilocybinu na duševní poruchy již řadu let. Nedávné studie byly slibné, ale příliš krátké na to, aby bylo možné posoudit trvalé účinky.

V tomto nejnovějším výzkumu byly testovány dávky jeden miligram, deset miligramů a 25 miligramů na celkem 233 osobách z deseti zemí Evropy a Severní Ameriky. Vědci zaznamenali nejlepší výsledky u dávky 25 miligramů.

Většina účastníků studie trpěla těžkou depresí déle než rok a byla ve věku kolem 40 let, uvedli vědci mimo jiné z britské univerzity King’s College London.

Po jedné dávce 25 miligramů psilocybinu spolu s psychoterapií jeden ze tří pacientů přestal být po třech týdnech diagnostikován jako depresivní. Výrazné zlepšení po 12 týdnech zaznamenal jeden z pěti pacientů.

Droga pravděpodobně „přímo působí na mozek, uvádí ho do pružnějšího stavu a poskytuje příležitost pro terapii,“ uvedl psychiatr James Rucker, který výzkum vedl. Pacienti, kteří leželi na posteli v klidné místnosti, podle něj zažívali takzvaný psychedelický „trip“ – který jeden z nich popsal jako „bdělý sen“ – po dobu šesti až osmi hodin.

„Může to být velmi pozitivní, ale také negativní,“ uvedl Rucker. „Mohou se například objevit těžké vzpomínky z minulosti a zároveň pocit opětovného spojení se sebou samým a svými pocity,“ dodal. Během výzkumu byl proto k dispozici terapeut, který poskytoval podporu.

Následující den a o týden později byla pacientům poskytnuta psychologická podpora, aby si mohli promluvit o svých zkušenostech. „Pacienti přecházeli od ‘Co je se mnou?’ k ‘Co se mi stalo?’,“ řekl psychoterapeut Nadav Liam Modlin.

Někteří pacienti ve všech skupinách pociťovali vedlejší účinky jako jsou bolesti hlavy, nevolnost, extrémní únava a také myšlenky na sebevraždu. Podle výzkumníků to nebylo nic neobvyklého. Jiní odborníci však tvrdí, že by se mohlo jednat o bezpečnostní riziko.

Studie poskytla „zatím nejsilnější důkaz, který naznačuje, že další, větší a delší randomizované studie psychedelik jsou opodstatněné,“ uvedl Andrew McIntosh z Edinburské univerzity. Psilocybin podle něj v budoucnu může být potenciální alternativu k antidepresivům.

Jiní však poukázali na skutečnost, že účinky začaly po 12 týdnech odeznívat. Větší studie, která má brzy začít, bude zkoumat, kolik dávek je potřeba, aby se deprese nevrátila. Podle vědců by mohlo trvat tři roky, než se lék přiblíží ke schválení.

Londýn (ČTK)

Hlavní stránka