lupa x
user

Lotyšsko odebralo vysílací licenci ruské nezávislé televizi Dožď

Lotyšsko odebralo vysílací licenci ruské nezávislé televizi Dožď

06.12.2022

Redakce

Lotyšský regulační úřad zrušil vysílací licenci ruské nezávislé televizi Dožď, ohrožovala podle něj národní bezpečnost a veřejný pořádek. V příspěvku na twitteru o tom informoval předseda Národní rady pro elektronická masmédia (NEPLP) Ivars Áboliňš, podle kterého musí stanice vysílání ukončit do 8. prosince. Televize se proti rozhodnutí může odvolat, obvinění označila za absurdní.

Lotyšsko odebralo vysílací licenci ruské nezávislé televizi Dožď

Foto: Shutterstock

Odebrání licence předcházelo několik incidentů, které podle Rigy porušovaly lotyšské zákony. NEPLP minulý týden uložila televizi Dožď pokutu 10.000 eur (243.000 korun) za to, že ukázala okupovaný ukrajinský Krymský poloostrov jako součást Ruska. Stanice také ruskou armádu označila za svou armádu, napsal Áboliňš. Podle agentury LETA také televize neposkytla překlad do lotyštiny.

„Kanál přestane vysílat v televizi, ale zůstane na YouTube,“ napsala televize Dožď v reakci na twitteru. Obvinění lotyšských úřadů označila za „nespravedlivá a absurdní“.

NEPLP také podle agentury AFP minulý týden začal vyšetřovat výzvu stanice, aby její diváci poskytli „vybavení Rusům na frontě“. Vyšetřování zahájily i lotyšské bezpečnostní služby s upozorněním, že vzhledem k agresi páchané ruskými okupačními silami na Ukrajině jsou veškeré „materiální i finanční“ příspěvky Rusku nelegální.

Šéfredaktor Doždě Tichon Dzjadko následně uvedl, že se stanice na „poskytování pomoci ruské armádě nijak nepodílí“. Podle něj výzva naopak měla sloužit ke sběru informací o válečných zločinech spáchaných na Ukrajině a výzva k pomoci ruské armádě byla jen nedorozuměním a špatným vyjádřením moderátora pořadu. Server Delfi napsal, že s dotyčným moderátorem Dožď ukončil spolupráci.

Licenci televizi Dožď vydalo Lotyšsko v červnu, vysílat začala ve stejný den, kdy v pobaltské zemi vstoupil v platnost zákaz vysílání všech ostatních ruských stanic. Áboliňš tehdy uvedl, že všech 80 stanic nesmí vysílat do doby, než Rusko ukončí svou agresi vůči Ukrajině a vrátí v roce 2014 anektovaný Krym.

Dožď blokuje od 1. března i Rusko, podle tamních úřadů stanice ohrožuje ústavní pořádek. Vedení stanice od 3. března oznámilo ukončení provozu v Rusku a přesunulo se do Lotyška. Do Rigy se uchýlilo i několik dalších ruských médií, která si dala za úkol poskytovat nezávislé informace. Jsou mezi nimi i Novaja Gazeta Evropa či moskevská redakce Deutsche Welle. Od roku 2014 z Lotyšska pracuje také nezávislý server Meduza.

Riga (ČTK)

Hlavní stránka