lupa x
user

Internetový prodejce Amazon dostal ve Francii pokutu 3,3 milionu eur

Internetový prodejce Amazon dostal ve Francii pokutu 3,3 milionu eur

07.12.2022

Redakce

Americký internetový prodejce Amazon dostal ve Francii pokutu 3,3 milionu eur (80,3 milionu Kč) za to, že ve stanovené lhůtě neupravil smluvní ustanovení týkající se prodejců třetích stran. Na svém webu o tom informovalo francouzské ministerstvo financí. Amazon se proti rozhodnutí hodlá odvolat, uvedla agentura Reuters.

Internetový prodejce Amazon dostal ve Francii pokutu 3,3 milionu eur

Foto: Shutterstock

Francouzský úřad pro ochranu hospodářské soutěže a spotřebitelů (DGCCRF) uvedl, že Amazon měl na základě nařízení z loňského prosince napravit do 22. března nerovnováhu ve smluvních podmínkách mezi internetovým tržištěm Amazon a prodejci třetích stran. Firma změny učinila o měsíc později, přesněji 28. dubna, uvedl dozorčí orgán. To vedlo k pokutám 90.000 eur za každý den prodlení.

V roce 2019 pařížský obchodní soud z popudu ministerstva hospodářství uložil Amazonu pokutu čtyři miliony eur. Soud přitom poukázal na „různá nevyvážená ustanovení ve smlouvě, kterou Amazon uložil společnostem využívajícím jeho online tržiště„.

Věcí se začala v roce 2020 zabývat národní vyšetřovací služba, která spadá pod úřad DGCCRF. Ta ve smluvních podmínkách, které Amazon ukládá prodejcům, tedy třetím stranám, „odhalila nové nesrovnalosti“, uvedl úřad.

„Úřad DGCCRF uznal, že změny, které jsme provedli v dubnu, jsou v souladu s jeho nařízením,“ uvedl Amazon v písemném prohlášení. „S nálezem, rozhodnutím a souvisejícími sankcemi DGCCRF nesouhlasíme a vše dříve uvedené napadneme u soudu,“ dodala firma.

Paříž (ČTK)

Hlavní stránka