lupa x
user

Meta čelí žalobě u keňského soudu za podněcování násilí v Etiopii

Meta čelí žalobě u keňského soudu za podněcování násilí v Etiopii

14.12.2022

Redakce

Americká společnost Meta Platforms, která vlastní sociální sítě Instagram a Facebook, čelí žalobě u keňského soudu za podněcování násilí v Etiopii. Informovala o tom agentura Bloomberg. Na soud se obrátil spolu se dvěma neziskovými organizacemi etiopský vědec Abrham Meareg, jehož otec byl zastřelen minulý listopad na základě informací, které o něm byly zveřejněny ve facebookovém příspěvku. Od společnosti žádá odškodnění ve výši dvou miliard dolarů (více než 45 miliard korun) pro oběti násilí podníceného na facebooku a přísnější moderování diskusí na sociálních sítích v konfliktních zemích.

Meta čelí žalobě u keňského soudu za podněcování násilí v Etiopii

Foto: Shutterstock

Společnost Meta používá na svých sociálních sítích algoritmy, jež přednostně zobrazují obsah, na který lidé pravděpodobně zareagují, aby si udržela jejich pozornost. Její tržba za rok 2021 byla 117,9 miliardy dolarů (zhruba 2,6 bilionu korun).

Skupina, která Metu u soudu obvinila, tvrdí, že veřejnost potřebuje ochranu před „žalostným selháním facebooku při řešení násilí na jeho platformě“. Toto selhání podle skupiny přispívá k šíření nenávistného a nebezpečného obsahu.

„Můj otec byl zabit kvůli facebookovým příspěvkům, které jej identifikovaly, falešně obvinily, prozradily jeho adresu a volaly po jeho smrti,“ uvedl Meareg v prohlášení pod přísahou. Jeho otec, Meareg Amare, který byl univerzitním profesorem chemie, byl zastřelen před svým domem loni 3. listopadu. Přestože nenávistné příspěvky byly na facebooku nahlášené, platforma je smazala až více než týden po smrti Mearega Amareho.

„Máme zaměstnance s místními znalostmi a zkušenostmi a nadále pracujeme na rozvíjení naší schopnosti zachytit obsah, který porušuje pravidla a je uveden v nejrozšířenějších jazycích, včetně amharštiny, oromštiny, somálštiny a tigrinštiny,“ uvedla společnost Meta v prohlášení.

Na nahlášené facebookové příspěvky týkající se konfliktu v Etiopii, obzvlášť ty, které cílily na tigrajskou populaci, ke které Meareg patří, ovšem podle Mearega nepřišla včasná odpověď.

Skupina, která na Metu podala žalobu, od společnosti žádá, aby více investovala do moderace obsahu v konfliktních zemích, především v Africe, v Latinské Americe a na Blízkém východě. Obzvlášť v zemích, které jsou náchylné k válkám, etnickým čistkám a genocidě.

Předkladatelé obvinění také žádají lepší pracovní podmínky pro zaměstnance Mety, kteří obsah v těchto oblastech moderují, a ustanovení fondu ve výši dvou miliard dolarů (více než 45 miliard korun) na odškodnění obětí násilí podníceného na facebooku.

Konflikt mezi etiopskou vládou a Tigrajskou lidově osvobozeneckou frontou (TPLF), která kontroluje stát Tigraj, začal v listopadu 2020. Na zastavení bojů se znepřátelené strany dohodly začátkem tohoto listopadu v Jihoafrické republice.

Metu obvinily dříve také další lidskoprávní skupiny za podněcování násilí v Barmě, které podle nich přispělo ke genocidě Rohingů.

Nairobi/Addis Abeba (ČTK)

Hlavní stránka