lupa x
user

Štědrovečerní oblohu letos rozzáří jako první buď Jupiter, nebo Mars

Štědrovečerní oblohu letos rozzáří jako první buď Jupiter, nebo Mars

21.12.2022

Redakce

Štědrovečerní oblohu letos rozzáří jako první buď Jupiter, nebo Mars. Jedna z planet bude prvním jasným bodem na nebi viditelným po soumraku 24. prosince, uvedl Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd ČR. Jupiter je největší planetou Sluneční soustavy. Spatřit ho bude možné nad jižním obzorem, má bílou barvu. Naopak Mars je načervenalý, vycházet bude nad východním obzorem. Dohromady budou tvořit nejjasnější objekty na nebi.

Štědrovečerní oblohu letos rozzáří jako první buď Jupiter, nebo Mars

Foto: Shutterstock

Podle Suchana nabízí letos Mars po dvou letech ideální podmínky k pozorování. Například ve čtvrtek 8. prosince se vyskytl v takzvané opozici se Sluncem, což znamená, že byl přímo naproti Slunci z pozice pozorovatele na Zemi. Zároveň byl Mars ve stejný den zakryt Měsícem v úplňku.

Suchan uvedl, že lidé by si neměli plést první vánoční jasný objekt na nebi s betlémskou hvězdou, která je dnes nesprávně zobrazována jako kometa. „Komety před 2000 lety nejenže nebyly považovány za nebeská tělesa, ale také zvěstovaly špatné události, například války – nikoliv příchod mesiáše,“ zdůraznil Suchan.

Záhadu betlémské hvězdy podle něj objasnil astronom a matematik Johannes Kepler, který před 400 lety působil na dvoře Rudolfa II. v Praze.

Kepler spočítal, že se jednalo o konjunkci planet Jupitera a Saturna v souhvězdí Ryb. Konjunkce nastává v momentě, kdy se k sobě objekty na obloze přiblíží z pozice pozorovatele. Podle Suchana Kepler zjistil, že v roce sedm před naším letopočtem došlo k trojnásobné konjunkci, a to v květnu, v září a v prosinci. Jelikož je Jupiter jasnější než Saturn, na obloze v těsné blízkosti mohly planety působit jako zvláštní znamení.

Podle astrofyzika Jiřího Grygara byl tehdy Jupiter považován za hvězdu králů, Saturn byl známý jako hvězda Židů. Konjunkce těchto dvou planet tak symbolizovala, že se narodí budoucí židovský panovník.

Planety budou na obloze viditelné i v posledním týdnu letošního roku. K Marsu a Jupiteru se mezi 27. a 31. prosincem v jednom okamžiku přidá Merkur, Venuše, Saturn a také Měsíc. Podle Fyzikálního ústavu v Opavě by měli zájemci vyhlížet Venuši a Merkur nízko nad jihozápadním obzorem okolo 16:40. Naopak Mars, Jupiter a Saturn vycházejí na obloze dostatečně vysoko, proto budou tyto planety pozorovatelné i po soumraku. Měsíc bude podle astronomů dorůstat během podívané.

Praha (ČTK)

Hlavní stránka