lupa x
user

Ukrajina bude potřebovat 1,79 miliardy dolarů na obnovu telekomunikací

Ukrajina bude potřebovat 1,79 miliardy dolarů na obnovu telekomunikací

09.01.2023

Redakce

Ukrajina bude potřebovat nejméně 1,79 miliardy dolarů (asi 40 miliard korun) na obnovu svého telekomunikačního sektoru na předválečnou úroveň. Ve své zprávě to uvedla Mezinárodní telekomunikační unie (ITU), podle níž Rusko "zcela zničilo nebo se zmocnilo" telekomunikačních sítí v řadě ukrajinských oblastí.

Ukrajina bude potřebovat 1,79 miliardy dolarů na obnovu telekomunikací

Foto: Shutterstock 

„Agresor od začátku vojenských útoků buď zcela zničil, nebo se zmocnil pravidelného provozu veřejné a soukromé pozemní telekomunikační a kritické infrastruktury v dočasně okupovaných a válkou zasažených ukrajinských regionech, a to s cílem využít zařízení pro své zájmy a potřeby,“ uvádí podle agentury Reuters zpráva.

Ta pokrývá prvních šest měsíců války, jíž rozpoutalo Rusko svým vpádem na Ukrajinu loni 24. února. Dochází k závěru, že značně poškozená nebo zničená je telekomunikační infrastruktura ve více než deseti ukrajinských oblastech.

Zpráva rovněž tvrdí, že Moskva tam jednostranně změnila ukrajinské předvolby, které přiděluje ITU, na ruské. Ukrajina podle ní také čelila 1123 kybernetickým útokům.

Činitel ruské diplomatické mise v Ženevě obvinění uvedená ve zprávě odmítl se slovy, že mají odvést pozornost od blíže nespecifikovaných „zvěrstev“ páchaných Ukrajinou na Ruskem okupovaném území, píše Reuters. Ruské ministerstvo zahraničí na žádost o komentář zatím nereagovalo.

Rusko se podle Reuters od své anexe ukrajinského poloostrova Krym v roce 2014 pravidelně zaměřuje na Ukrajinu s kybernetickými útoky, které zesílily předtím, než Moskva loni vyslala na Ukrajinu vojsko. Rusko účast na kybernetických útocích popírá.

Mezinárodní telekomunikační unie je specializovaná agentura OSN zabývající se problematikou informačních a komunikačních technologií. Vznikla v roce 1865 jako Mezinárodní telegrafní unie, pod OSN působí od roku 1947.

Ženeva (ČTK)

Hlavní stránka