lupa x
user

Honeywell bude v Brně vyvíjet technologie pro bezuhlíkové letectví

Honeywell bude v Brně vyvíjet technologie pro bezuhlíkové letectví

24.01.2023

Redakce

V brněnské pobočce americké společnosti Honeywell se budou vědci a inženýři zabývat dvěma velkými projekty, jejichž cílem je dekarbonizace letectví, tedy létání na jiná než fosilní paliva. Kromě vývoje nového vodíkového pohonu je potřeba změnit i celou architekturu letadla právě kvůli změně pohonu. Firma už tak zahájila nábor 50 špičkových pracovníků, kteří budou na projektech za 200 milionů eur (cca 4,8 mld Kč) pracovat, uvedl v tiskové zprávě generální ředitel Honeywell Technology Solutions Česká republika Michal Závišek.

Honeywell bude v Brně vyvíjet technologie pro bezuhlíkové letectví

Foto: Shutterstock

Projekty jsou součástí programu Evropské unie s názvem Clean Aviation (čisté letectví). Jeden z nich, Newborn, bude zkoumat a vyvíjet novou účinnou generaci vodíkových palivových článků pro letectví. Název druhého je TheMa4HERA, což je zkratka anglického Thermal Management for Hybrid Electric Regional Aircraft, tedy teplotní management pro hybridní elektrická menší letadla, létající na kratší vzdálenosti. Bude se zabývat vývojem pokročilých komponentů a architektury tepelného managementu pro uvedený typ letadel. Na obou projektech se podílí více partnerů z deseti evropských zemí.

„Jsme nadšení, že můžeme uplatnit zkušenosti v regionálních projektech, které přispějí k budoucímu udržitelnému letectví. Posilují naše investice v Česku a urychlují tempo inovací, které zvýší efektivitu letadel a sníží spotřebu paliva a emise,“ uvedl Závišek. Nové výzkumné a vývojové projekty budou mít dopad na podobu leteckého průmyslu, jak je známý dnes.

Projekt Newborn se soustředí na vývoj megawattového leteckého pohonného systému napájeného vodíkovými palivovými články. Vodík je totiž extrémně čistý zdroj energie pro letadla budoucnosti a jediným vedlejším produktem letadel poháněných vodíkovými palivovými články je vodní pára.

Druhý z projektů se soustředí na tepelný management, který bude složitější, až výrobci letadel představí elektrická a hybridně elektrická letadla s komponenty generujícími teplo, jako jsou palivové články, baterie a výkonná elektronika.

„Transformace letectví na klimaticky neutrální vyžaduje komplexní arzenál převratných řešení, která přinesou významné zisky v energetické účinnosti letadel spolu s nízkouhlíkovými nebo bezuhlíkovými zdroji energie. Spuštěním zmíněných projektů můžeme nastartovat zásadní změnu ve výkonu letadel a splnit ambice evropské dohody Green Deal v uhlíkově neutrálním letectví,“ řekl výkonný ředitel programu Clean Aviation Axel Krein.

Firma Honeywell se věnuje vývoji a výrobě široké škály strojů, zařízení i služeb. Jedním z odvětví je právě letectví a kosmonautika. V Česku zaměstnává přes 2000 lidí.

Brno (ČTK)

Hlavní stránka