lupa x
user

BBC: Bill Gates by raději financoval očkování než letěl na Mars

BBC: Bill Gates by raději financoval očkování než letěl na Mars

03.02.2023

Redakce

Americký miliardář Bill Gates by raději financoval očkování než letěl na Mars, protože to nepovažuje za dobré využití peněz. Spoluzakladatel Microsoftu to řekl v rozhovoru s britskou televizí BBC.

BBC: Bill Gates by raději financoval očkování než letěl na Mars

Foto: Shutterstock

„Cesta na Mars je ve skutečnosti dost drahá. Můžete koupit vakcíny proti spalničkám a zachraňovat životy za 1000 dolarů (21.750 Kč) za zachráněný život,“ řekl Gates BBC. „A tak vás to prostě nějak uzemní, ve smyslu: nejezděte na Mars,“ dodal.

Jiní miliardáři se přitom k vesmírnému závodu připojili, připomněla BBC. Společnost SpaceX, kterou spoluzaložil Elon Musk v roce 2002, má za cíl vyslat na Mars vesmírnou loď s posádkou a nakonec rudou planetu kolonizovat. Zakladatel Amazonu Jeff Bezos stojí v čele letecké společnosti Blue Origin a v roce 2021 podnikl krátkou cestu do vesmíru, k hranici vesmíru se na palubě lodi své společnosti Virgin Galactic podíval také britský miliardář Richard Branson.

Gates se v rozhovoru vyjádřil také k umělé inteligenci. Řekl, že „poměrně výrazně“ změní lidstvo. „Pomůže nám nahlédnout do lékařských a vědeckých otázek. Nejde jen o roboty, ale pomáhá nám také číst a psát. Ve skutečnosti tam došlo k většímu pokroku než u robotiky. Obojí nám přinese mnohem větší produktivitu,“ uvedl.

Gates také hovořil o svém překvapení z toho, že se během pandemie covidu-19 stal terčem konspiračních teorií. „Nečekal jsem to,“ uvedl s odkazem na konspirační tvrzení, že z pandemie profitoval nebo ji způsobil. „Během pandemie se objevily desítky milionů zpráv, že jsem ji úmyslně způsobil nebo že lidi sleduji. Je pravda, že se zabývám vakcínami, ale zabývám se jimi proto, abych zachránil životy,“ řekl Gates. „Myslím, že lidé hledají ‚strašáka‘ za oponou, tedy příliš zjednodušené vysvětlení. Zlovůli je mnohem snazší porozumět než biologii,“ dodal.

Gates také hovořil o tom, jak se stejně jako mnoho dalších filantropů setkal se sexuálním delikventem a finančníkem Jeffreym Epsteinem. „Teď jsem určitě opatrnější než tehdy, když jsem to udělal. Dávám si větší pozor. Možná se zase dopustím nějaké chyby. Jsem ve světě a nesnažím se být samotářem,“ poznamenal.

Gates, který byl po většinu svého života nejbohatším mužem na světě, věnoval na dobročinné účely desítky miliard dolarů. Peníze přitom směřovaly zejména do zdravotnictví, převážně na pomoc dětem. Svůj čas Gates nyní dělí mezi snahy chránit globální klima a vymýtit podvýživu a nemoci, jako jsou dětská obrna a malárie.

Na dotaz, zda je v osobním životě skromný, Gates odpověděl: „Nemám obrovskou skříň. Nenosím šperky. Když rozbaluji dárky, neskládám balicí papír, abych ho mohl použít znovu. Moje babička v životě nevyhodila papírovou tašku nebo provázek z balíčku. Takže podle jejích měřítek jsem blázen.“

Gates se se svou ženou Melindou rozvedl v květnu 2021. Na otázku, zda chce znovu najít lásku, odpověděl: „Jasně, nejsem robot.“

Washington (ČTK)

Hlavní stránka