lupa x
user

Evropská komise chce prošetřit plán Amazonu převzít firmu iRobot

Evropská komise chce prošetřit plán Amazonu převzít firmu iRobot

16.02.2023

Redakce

Evropská komise (EK) má v úmyslu prošetřit plán americké společnosti Amazon převzít za 1,7 miliardy dolarů (37,6 miliardy Kč) firmu iRobot, která je výrobcem vysavače Roomba. Informoval o tom list Financial Times (FT). Odvolává se přitom na zdroje, podle nichž unijní exekutiva poslala Amazonu ohledně chystané transakce podrobný dotazník.

Evropská komise chce prošetřit plán Amazonu převzít firmu iRobot

Foto: Shutterstock

Návrhem transakce se zabývá také americká Federální obchodní komise (FTC). Zajímá ji, zda by si pak internetový prodejce Amazon nezvýšil tržní sílu v segmentu domácích spotřebičů. EK si jí všímá spíše z obav ohledně ochrany soukromí. Vysavač Roomba je totiž kromě uklízení schopen také zaznamenávat údaje o prostoru v domácnosti.

Otázky EK se podle zdrojů týkají hlavně toho, jak přístroj funguje a pořizuje snímky. Na internet totiž už dříve unikly snímky pořízené vývojovou verzí vysavače. Společnost iRobot věc prošetřuje a pozastavila spolupráci s dodavatelem, který data zpracovává.

„Zástupci EU se snaží zjistit, jak je tato dohoda pro Amazon důležitá. Zajímá ji, jak firma může akvizici využít k propojení dat, která už shromažďuje pomocí (hlasové asistenční) služby Alexa, a získat tím konkurenční výhodu,“ uvedl jeden ze zdrojů.

Brusel (ČTK)

Hlavní stránka