lupa x
user

Tým ruských vědců provedl pitvu mumie prehistorického medvěda hnědého

Tým ruských vědců provedl pitvu mumie prehistorického medvěda hnědého

23.02.2023

Redakce

Tým ruských vědců provedl pitvu mumie medvěda hnědého, který ležel téměř 3500 let dokonale zachovaný ve zmrzlé divočině na východě Sibiře. Informovala o tom agentura Reuters. Tělo medvěda objevili v roce 2020 pastevci sobů na Velkém Ljachovském ostrově, jenž je součástí Novosibiřských ostrovů nacházejících se v Severním ledovém oceánu asi 4600 kilometrů východně od Moskvy.

Tým ruských vědců provedl pitvu mumie prehistorického medvěda hnědého

Foto: Shutterstock

„Tento nález je naprosto unikátní: kompletní mrtvé tělo prehistorického medvěda hnědého,“ uvedl Maxim Čeprasov ze Severovýchodní federální univerzity v Jakutsku.

Extrémní teploty, které v oblasti panují, pomohly zachovat měkkou tkáň medvěda po dobu 3460 let. Stejně tak i zbytky poslední potravy, kterou jedl – ptačí peří a rostliny. Medvědice je podle popisu vysoká 1,55 metru a váží téměř 78 kilogramů.

„Vůbec poprvé se do rukou vědců dostalo mrtvé tělo zvířete s měkkými tkáněmi. Máme tak příležitost prozkoumat jeho vnitřní orgány i mozek,“ popsal Čeprasov. „Genetická analýza nám ukázala, že se medvěd nijak neliší, pokud jde o mitochondriální DNA, od moderního medvěda ze severovýchodu Ruska – Jakutska a Čukotky,“ dodal vědec.

Medvědice byla podle něj stará dva až tři roky a zemřela na zranění páteře. Jak se dostala na ostrov, který je nyní od pevniny oddělen padesátikilometrovou úžinou, není jasné. Možná přešla po ledu, mohla přeplavat, nebo byl tehdy ostrov součástí pevniny.

Ruský Dálný východ v posledních letech vydal mnohé mumie prehistorických zvířat. Nálezům napomáhá i tání věčné zmrzlé půdy vlivem klimatických změn. Vědci tam v uplynulých letech objevili mamuty, nosorožce srstnaté, či mláďata lva jeskynního.

Moskva (ČTK)

Hlavní stránka