lupa x
user

Kanada začne na všech vládních zařízeních blokovat sociální síť TikTok

Kanada začne na všech vládních zařízeních blokovat sociální síť TikTok

28.02.2023

Redakce

Kanadská vláda začne od 1. března na všech svých zařízeních blokovat sociální síť TikTok, kterou vyvíjí čínská společnost ByteDance. Podle listu National Post se vláda obává úniku dat, který by mohl zvýšit zranitelnost vůči kybernetickým útokům. Vláda se také zabývá možným čínským vměšováním do kanadských voleb v letech 2019 a 2021, což Peking odmítá.

Kanada začne na všech vládních zařízeních blokovat sociální síť TikTok

Foto: Shutterstock

„Aplikace TikTok bude automaticky odstraněna a zablokována pro používání na všech mobilních zařízeních vydaných vládou…aby byla zajištěna bezpečnost a ochrana vládních informačních systémů a sítí,“ napsali v oznámení zaměstnancům státní agentury Global Affairs Canada zástupci vlády pro informace a bezpečnost. Vláda podle National Post nařízení oznámí v úterý.

TikTok podle agentury Reuters v reakci na zprávu uvedl, že kanadská vláda společnost kvůli obavám nekontaktovala. Její rozhodnutí zablokovat síť na vládních zařízeních označil za „zklamání“.

Společnost ByteDance již několikrát uvedla, že data kanadských uživatelů jsou bezpečně uložená ve Spojených státech a Singapuru a čínské vládě se nikdy do rukou nedostanou. Uznala ale také, že k americkým datům se prostřednictvím určitých kanálů mohou zaměstnanci společnosti v Číně dostat, což se už několikrát stalo.

Vyšetřováním bezpečnosti dat na serverech TikToku se zabývá i Evropská komise, která minulý týden svým zaměstnancům zakázala síť na služebních zařízeních používat, i Spojené státy, kde bylo obdobné nařízení přijato na konci minulého roku.

Bílý dům dnes dal vládním orgánům a agenturám lhůtu 30 dnů, aby zajistily, že TikTok nemají na žádném ze svých zařízení. Vyplývá to z memoranda vydaného ředitelkou Úřadu pro řízení a rozpočet (OMB) Shalandou Youngovou, které má k dispozici Reuters.

Výkonný ředitel TikToku Shou Zi Chew bude 23. března vypovídat před výborem pro energetiku a obchod americké Sněmovny reprezentantů. Kongresmany bude zajímat dopad TikToku na mladé uživatele, jeho vztah k čínské komunistické straně a zacházení s daty uživatelů.

Ottawa/Washington (ČTK)

Hlavní stránka