lupa x
user

Český vědec má šanci přispět k digitalizaci lidské vůně

Český vědec má šanci přispět k digitalizaci lidské vůně

15.04.2023 , Aktualizováno 14.04.2023

Redakce

Do mezinárodního projektu digitalizace lidské tělesné vůně se nově zapojil český vědec Robert Hanus z Ústavu organické chemie a biochemie (ÚOCHB) Akademie věd ČR. Program sdružující sedm vědeckých a technologických institucí z Německa, Izraele a Finska by v případě úspěchu mohl rozšířit možnosti diagnostiky nebo sledování zdravotního stavu. O zapojení českého vědce dnes ÚOCHB informoval v tiskové zprávě.

Český vědec má šanci přispět k digitalizaci lidské vůně

Foto: Shutterstock

Projekt SMELLODI je zaměřený na inteligentní elektronické rozpoznávání a přenos tělesných pachů. „Dosavadní znalosti nám zatím neumožňují nahrát vůni, poslat ji třeba přes půlku světa a tam ji znovu vygenerovat, podobně jako to umíme s obrazem či zvukem. SMELLODI se snaží, aby to možné bylo,“ vysvětluje Hanus, který je vedoucím vědecké skupiny Chemie společenského hmyzu ÚOCHB.

Ústav Akademie věd ČR doplňuje mezinárodní projekt o znalosti v oblasti chemické analýzy těkavých látek a potřebnou špičkovou technologií. Skupina vedená Hanusem má totiž k dispozici moderní dvojdimenzionální plynový chromatograf. Kromě vysoké citlivosti a schopnosti oddělit jednotlivé složky pachu zahrnuje i čichový port. Výzkumníci díky němu můžou vybrané složky pachu posílat rovnou do nosu člověka a sledovat tak jeho subjektivní reakce na vybrané vůně.

K projektu se Hanus dostal šťastnou souhrou okolností. Plynovou chromatografii totiž vědci v jeho skupině používají primárně ke studiu chemické komunikace hmyzu a k záznamům chemických profilů na hmyzím těle. Při společném projektu s kolegy z Přírodovědecké fakulty UK nicméně zjistili, že touto technikou dokážou rozlišit a vcelku přesně popsat také tělesné vůně jednotlivých lidí.

Je mimořádně zajímavé dozvídat se, jaké chemické látky rozhodují o tom, že nám někdo nebo něco doslova ‚voní‘, a o tom, co v nás vyvolává pozitivní nebo negativní emoce,“ uvedl ředitel ÚOCHB Jan Konvalinka. Do budoucna by digitalizace lidského čichu mohla podle vědců rozšířit možnosti diagnostiky nebo sledování zdravotního stavu lidí.

Hanus se k účasti v evropském projektu SMELLODI mohl přidat díky programu Evropské komise Hop On Facility. Pomáhá vědcům ze 13 zemí, které vstoupily do Evropské unie později, aby se připojili k už běžícím projektům kolegů z původních členských států. Návrh na přistoupení nového partnera ke stávajícímu výzkumu posuzuje skupina nezávislých odborníků. Hanus uspěl mezi víc než 80 uchazeči.

Praha (ČTK)

Hlavní stránka