lupa x
user

Začala výstava v Národním muzeu v Praze, vystavuje předměty ze Sýrie

Začala výstava v Národním muzeu v Praze, vystavuje předměty ze Sýrie

15.04.2023 , Aktualizováno 14.04.2023

Redakce

V pražském Národním muzeu (NM) začíná výstava s názvem Obnovená tvář, vystaví 20 zrestaurovaných, převážně kovových, artefaktů ze Sýrie. Pokračuje tak pomoc při záchraně kulturního dědictví v Sýrii, ke které se muzeum připojilo před pěti lety. Zájemci výstavu mohou spatřit v historické budově Národního muzea. ČTK to sdělila vedoucí oddělení vnějších vztahů NM Kristina Kvapilová. Výstava potrvá do 10. května.

Začala výstava v Národním muzeu v Praze, vystavuje předměty ze Sýrie

Foto: Shutterstock

Vystavené předměty pocházejí z doby bronzové, železné a také z období antiky. Archeologové je nalezli na různých místech Sýrie a odborníci z restaurátorských a konzervačních dílen Národního muzea je zrestaurovali.

„Mezi nejvzácnější předměty z Národního muzea v Damašku, které prošly procesem restaurování a konzervace, patří například bronzové sošky a bronzová jehlice z naleziště Ugarit a tři kamenné náhrobní reliéfy z Palmýry (dvě sochy žen a jedna socha muže),“ uvedla Kvapilová. Výstava vznikla ve spolupráci s Generálním ředitelstvím pro památky a muzea Syrské arabské republiky.

„Jako prestižní instituce s mezinárodním přesahem se Národní muzeum snaží pomáhat tam, kde je světové kulturní dědictví ničeno a poškozováno a k jeho záchraně je zapotřebí pomoc odborníků s vysokou odborností a vynikající praxí,“ uvedl generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš. „Naši restaurátoři ve spolupráci s archeology odvedli v případě poničených artefaktů ze Sýrie špičkovou profesionální práci,“ dodal. Při konzervátorských pracích podle něho upřednostnili odborníci z Národního muzea využití technologických postupů a materiálů, které nenaruší komplexní hodnotu předmětu a jeho jedinečnou autentičnost.

Národní muzeum přispívá každoročně prostřednictvím Generálního ředitelství památek a muzeí Syrské arabské republiky k záchraně světového kulturního dědictví v Sýrii, mimo jiné také tím, že pro tamní restaurátory a konzervátory zajišťuje část materiálu, kterého je v této blízkovýchodní zemi nedostatek.

Vedle Sýrie se Národní muzeum podílelo například na záchraně předmětů kulturní a historické hodnoty v Afghánistánu, Súdánu a v současnosti i na Ukrajině. Aktuálně také spolupracuje na záchranně mineralogické sbírky poničené požárem ve slovenské Banské Štiavnici.

Praha (ČTK)

Hlavní stránka