lupa x
user

Ve vietnamské provincii Ha Tinh se šíří nodulární dermatitida skotu

Ve vietnamské provincii Ha Tinh se šíří nodulární dermatitida skotu

09.05.2023 , Aktualizováno 07.05.2023

Redakce

Vzhledem k vlhkému a deštivému počasí je vysoce pravděpodobné, že se nákaza bude dále šířit. Je velmi náročné prosadit kontrolu biologické bezpečnosti u drobných farmářů, kde byly nyní nalezeny i stopy dříve neléčených chorob.

Ve vietnamské provincii Ha Tinh se šíří nodulární dermatitida skotu

Foto: Shutterstock

Nodulární dermatitida skotu (Lumpy skin disease) patří mezi nebezpečné nákazy. Jedná se o infekční onemocnění skotu, které charakterizují tzv. noduly na kůži a jiných částech těla, u kterých často dochází k sekundární infekci. Onemocnění není přenosné na člověka a v České republice se nevyskytuje.

Očkování je považováno za nejoptimálnější řešení pro ochranu hospodářských zvířat a minimalizaci šíření nodulární dermatitidy. Postižené obce v provincii Ha Tinh zahájily okamžitě očkování a do této chvíle proočkovaly 70-90 % skotu.

Podle paní Hoang Thi Ngoc Diep, zástupkyně ředitele Odboru pro živočišnou výrobu a zdraví zvířat provincie Ha Tinh, se očekává, že během první fáze očkování v roce 2023 bude v celé provincii proočkováno proti nodulární dermatitidě nejméně 188 000 kusů skotu.

Kromě vakcinace je nutné posílit ošetřovatelskou péči a minimalizovat výskyt přenašečů nemocí, jako jsou komáři a jiný hmyz.

V dubnu 2022 byla místní vakcína AVAC LSD Live schválena Ústředním veterinárním diagnostickým centrem při Oddělení zdraví zvířat. Tato vakcína byla při toxikologickém testování kvalifikována jako účinná ochrana proti nodulární dermatitidě.

Ministerstvo zemědělství ČR | Luboš Marek

 

Hlavní stránka