lupa x
user

Začíná akce GreenHack, na které programátoři vymýšlí nové IT aplikace

Začíná akce GreenHack, na které programátoři vymýšlí nové IT aplikace

02.06.2023

Redakce

V pražských Holešovicích se dnes sejde víc než 40 českých i zahraničních týmů počítačových expertů na akci s názvem GreenHack. Do soboty budou mít za úkol navrhnout nové IT aplikace například k omezení plýtvání potravinami, na úpravu vozového parku firem nebo pro nižší spotřebu energie. Soutěžit budou v sedmi úkolech, ty nejlepší týmy pak získají až 5000 eur (zhruba 119.000 korun). Akce se zúčastní 180 lidí. ČTK o tom informovali zástupci projektu.

Začíná akce GreenHack, na které programátoři vymýšlí nové IT aplikace

Foto: Shutterstock

GreenHack je hackathon, jedná se o akci, při níž se programátoři s grafiky a webdesignéry snaží vytvořit inovativní IT aplikace pro zadaný projekt.

Evropský inovační maraton GreenHack 2023 chce podpořit udržitelné chování spotřebitelů i firem. Týmy mají 24 hodin například na vymyšlení aplikace, která firmě navrhne, jak složit vozový park z elektromobilů, hybridů a automobilů se spalovacím motorem tak, aby ekologická zátěž cestování byla co nejnižší.

Soutěžící budou také hledat způsoby, jak zlepšit udržitelnost provozu počítačových serverů, díky kterým fungují modely generativní umělé inteligence jako populární ChatGPT. Vymýšlet budou i aplikaci, která umožní lidem ovládat a spravovat domácí elektrická zařízení a spotřebiče tak, aby zařízení přispěla k rovnováze celorepublikové elektrické přenosové soustavy a současně přinesla lidem finanční výhody.

Dalším úkolem, se kterým se budou týmy potýkat, je navržení udržitelného a inspirativního pracovního prostoru, který zvýší pohodlí zaměstnanců a zároveň sníží dopad na životní prostředí. V úvahu by soutěžící měli vzít faktory, jako je přirozené světlo, kvalita vzduchu, snížení hluku, flexibilita nebo rychlost připojení. Týmy budou pracovat i na řešení plýtvání potravinami v domácnostech a restauracích.

Na letošním třetím ročníku GreenHacku se podle pořadatelů budou podílet týmy z celého světa, zhruba polovina bude z Česka, další například z USA, Pákistánu nebo Indie. Část soutěžících se výzvy zúčastní přímo v Holešovicích, další se připojí online. Evropský inovační maraton GreenHack 2023 se v Praze koná pod záštitou Ministerstva životního prostředí, Ministerstva průmyslu a obchodu a Hlavního města Prahy.

Praha  (ČTK)

Hlavní stránka