lupa x
user

Biden a Sunak se dohodli na prohloubení ekonomické spolupráce

Biden a Sunak se dohodli na prohloubení ekonomické spolupráce

09.06.2023

Redakce

Americký prezident Joe Biden a britský premiér Rishi Sunak se dnes dohodli na prohloubení hospodářské spolupráce mezi Spojenými státy a Británií a přislíbili rychlejší přechod k čisté energii i posílení dodavatelských řetězců nerostných surovin, píše agentura Reuters. Dalším tématem jednání v Bílém domě byla podle Bidena "neochvějná" podpora Ukrajiny. Prezident prohlásil, že Spojené státy budou napadané Ukrajině pomáhat, jak dlouho to bude potřebovat. Podobně se vyjádřil také šéf britské vlády.

Biden a Sunak se dohodli na prohloubení ekonomické spolupráce

Foto: Shutterstock

Biden a Sunak představili takzvanou Atlantickou deklaraci. Podle britského premiéra se jedná o první ekonomické partnerství svého druhu, které nastiňuje budoucí spolupráci v oblastech jako je například umělá inteligence, ochrana klimatu či v ochraně technologií, které by pomohly utvářet budoucnost. Zpravodajský web BBC píše, že dohoda otevře britským výrobcům elektromobilů přístup k novým americkým daňovým úlevám a dotacím na ekologické produkty. Některé její části podle BBC zřejmě budou podmíněny schválením Kongresem a souhlasem jednotlivých států USA. V prohlášení se uvádí, že dohoda nabude platnosti po konzultaci s Kongresem.

„Vím, že se někteří lidé tázali, jakým partnerem bude Británie po odchodu z EU,“ uvedl Sunak. „Řekl bych, abyste nás soudili podle našich činů. Jsme stejně oddaní našim hodnotám jako kdykoli předtím, stejně spolehlivý spojenec jako kdykoli předtím, stejně atraktivní investiční destinace jako kdykoli předtím,“ dodal.

Biden uvedl, že je třeba se zabývat riziky spojenými s nástupem umělé inteligence. „Myslím, že nikdy v historii lidského snažení neexistoval tak zásadní potenciál technologické změny, jaký představuje umělá inteligence. Je to ohromující,“ poznamenal.

Británie bude podle Sunaka na podzim hostit první summit k této problematice. Jednat se na něm bude o tom, jak pomocí mezinárodně koordinovaného postupu zmírnit rizika spojená s umělou inteligencí.

Dnešní jednání obou lídrů bylo čtvrté od března, naposledy se setkali v květnu na summitu skupiny velkých ekonomik G7 v japonské Hirošimě. Po jejich dnešní schůzce v Oválné pracovně Bílého domu následovala tisková konference. Biden uvedl, že se jednání týkalo také „neochvějné podpory“ Ukrajiny, a vyjádřil přesvědčení, že Spojené státy budou schopny Ruskem napadenou Ukrajinu podporovat, jak dlouho to bude zapotřebí. Podle Sunaka je nutné vyslat ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi jasný signál, že podpora Ukrajině nebude v průběhu války slábnout.

Sunak podle Reuters také usiloval o Bidenovu podporu kandidatury britského ministra obrany Bena Wallace na post generálního tajemníka NATO. Biden uvedl, že se teprve uvidí, zda nastal čas pro britského šéfa NATO, a dodal, že členové Severoatlantické aliance v této věci musí dosáhnout konsensu. Současný šéf NATO Jens Stoltenberg, který se s Bidenem podle agentury AP setká v pondělí ve Washingtonu, ve funkci skončí na konci září. O jeho nástupci budou země zřejmě jednat na červencovém summitu NATO ve Vilniusu.

Ve středu Sunak navštívil Kapitol, kde se setkal s republikánskými a demokratickými lídry v Kongresu.

Washington (ČTK)

Hlavní stránka