lupa x
user

Nadace Experientia podpoří výzkum nové strategie k léčbě rakoviny

Nadace Experientia podpoří výzkum nové strategie k léčbě rakoviny

18.06.2023 , Aktualizováno 15.06.2023

Redakce

Nové strategie k léčbě rakoviny bude na americké univerzitě Yale hledat Karolína Vaňková z Ústavu organické chemie a biochemie (ÚOCHB) AV ČR. Stejně jako Dominik Medea z Masarykovy univerzity v Brně získala zahraniční stipendium nadace Experientia. Medea se bude věnovat v Japonsku hledání nových metod výroby displejů. Slavnostní vyhlášení stipendistů se konalo dnes v Praze, ČTK o tom informovala nadace v tiskové zprávě. Kromě stipendistů vyhlásila i držitele start-up grantu pro letošní rok.

Nadace Experientia podpoří výzkum nové strategie k léčbě rakoviny

Foto: Shutterstock

Vaňková stráví díky více jak milionovému stipendiu rok ve výzkumné skupině chemika Craiga Crewse, která se zabývá výzkumem léčiv rakoviny. „Naším cílem je vyvinout léčivo, které bude cílit na poškozený retinoblastomový protein. Ten má na svědomí nekontrolované dělení buněk ústící v rakovinu. Chceme protein opravit tak, aby byl zase plně funkční a bojovat tak s touto zákeřnou nemocí,“ řekla Vaňková.

Medea si pro svou zahraniční stáž vybral japonský Institut vědy a technologie v Okinawě. Ve skupině chemika Ryoty Kabeho se bude věnovat přípravě zářících organických materiálů pro novou generaci displejů. „Mohou být průhledné, flexibilní, barva jejich luminiscence se dá velmi snadno měnit a hlavně je cena jejich výroby výrazně nižší než u anorganických materiálů, ke kterým je třeba využívat vzácných kovů,“ řekl Medea.

Letošní start-up grant nadace Experientia získal Ondřej Kováč z Univerzity Palackého v Olomouci, a to na založení vlastní výzkumné skupiny, která se bude věnovat vývoji nových, účinnějších antibiotik. Kováč se vývoji antibiotik věnuje od svých studií, v roce 2020 získal zahraniční stipendium Experientia na výjezd do Innsbrucku.

Nadace Experientia podporuje mladé vědce a vědkyně v organické, bioorganické a medicinální chemii. Založili ji vědci a manželé Hana a Dalimil Dvořákovi. V lednu 2020 Dvořákovi oznámili, že do nadace v následujících 20 letech vloží 200 milionů korun.

Hana Dvořáková působila v týmu Antonína Holého, jednoho z nejvýznamnějších českých vědců posledních desetiletí, kde vznikly látky úspěšně používané k léčbě virových onemocnění, včetně AIDS. Dvořákovi tímto způsobem vracejí peníze získané z podílu výnosů patentů zpátky do vědy. Nadace společně s Českou společností chemickou uděluje také Cenu Rudolfa Lukeše za výzkum v oblasti chemie.

Praha (ČTK)

Hlavní stránka