lupa x
user

Už pátým rokem je PENNY partnerem dobrovolnické akce UKLIĎME ČESKO.

Už pátým rokem je PENNY partnerem dobrovolnické akce UKLIĎME ČESKO.

03.08.2023

Redakce

Projekt World Cleanup Day – UKLIĎME ČESKO, je největší dobrovolnická akce u nás i ve světě. Za tu dobu stovky tisíc dobrovolníků odstranily z naší přírody tisíce tun odpadu. V průběhu pěti let PENNY projekt podpořilo nejen zapojením svých zaměstnanců a podporou propagace projektu, ale také finanční částkou bezmála 1,5 miliónu korun.

Už pátým rokem je PENNY partnerem dobrovolnické akce  UKLIĎME ČESKO.

Foto: Shutterstock

Jen v roce 2022 se do úklidů po celé České republice zapojilo téměř 200 000 dobrovolníků, kteří během 4 687 akcí uklidili 2 730 tun odpadů. „Všude, kde působíme, a je to více než 400 míst po celé zemi, chceme být a jsme lidem dobrým sousedem. I proto je pro nás podpora úklidu v našem okolí samozřejmostí a přirozená. Chceme, abychom žili a setkávali se v příjemném a čistém prostředí a víme, že nestačí o tom jen mluvit, ale že je třeba také přiložit ruku k dílu. Proto každý rok na jaře i na podzim vyzýváme i naše zaměstnance, aby se sami do úklidů zapojili, abychom společně v rámci dobrých sousedských vztahů pomohli dělat náš svět příjemnější,“ říká Tomáš Kubík, manažer komunikace PENNY.

Například loni na podzim zaměstnanci PENNY z Čimického háje u prodejny v Praze Kobylisích odstranili více než půl tuny odpadků. „Je až neuvěřitelné, co lidé dokáží do přírody okolo nás odložit. Nábytek, pneumatiky, oblečení, plasty, plechovky, často až nebezpečný odpad. Představa, že si do takového prostředí vyjdete s malými dětmi na procházku, není zrovna lákavá. Proto jsme rádi, že se na toto místo, ale i na další, vydáváme opakovaně a snažíme se toto místo, pro lidi, které v jeho okolí žijí, zlepšit,“ popisuje Tomáš Kubík zkušenosti zaměstnanců PENNY.

Největší celosvětová dobrovolnická akce „Ukliďme svět, ukliďme Česko“ vznikla spojením mezinárodní kampaně Ukliďme svět! (Clean Up the World), organizované v ČR Českým svazem ochránců přírody již od roku 1992, a projektu Ukliďme Česko, který začal organizovat spolek Ukliďme Česko (dříve Ekosmák).

Například loni na podzim se do Celosvětového Úklidového Dne (World Cleanup Day) zapojilo téměř 15 milionů dobrovolníků ze 190 zemí světa. V průběhu jediného dne se podařilo sesbírat více než 60 000 tun odpadu. Tento úklidový den také překonal národní rekordy v počtu účastníků v každé páté zúčastněné zemi. Ve 45 % zemí byl počet účastníků vyšší než v předchozím roce.

Celkem se v letech 2018 až 2022 Světových dnů úklidu zúčastnil 71 milión lidí ze 197 zemí. Součástí této celosvětové aktivity je i akce Ukliďme Česko probíhající po celé České republice. Jejím cílem je uklidit nelegálně vzniklé černé skládky a nepořádek v našem okolí.

Další úklidový den se bude konat v sobotu 16. září 2023. Aktuální mapa úklidů je k dispozici zde: https://www.uklidmecesko.cz/map/ , kde je možné se současně do projektu přihlásit. Organizátoři pak mají právě i díky partnerům jako je PENNY pro dobrovolníky k dispozici potřebné pomůcky (pytle a rukavice).

http://www.penny.cz/mediaweb/press-release/tz-pomahame-hezky-cesky-uklizime-hezky-cesko

Hlavní stránka