lupa x
user

Časté a dlouhé telefonáty mohou vést k riziku vysokého krevního tlaku

Časté a dlouhé telefonáty mohou vést k riziku vysokého krevního tlaku

01.09.2023

Redakce

Časté a dlouhé telefonáty mohou podle odborníků zvyšovat riziko vysokého krevního tlaku. Telefonování přes 30 minut týdně ho zvedá o 12 procent, zásadnější je ale genetická predispozice. Vyplývá to z britské studie na více než 200.000 pacientech sledovaných 12 let, která byla publikovaná v časopise European Heart Journal vydávaném Evropskou kardiologickou společností. V tiskové zprávě na ni dnes upozornili zástupci projektu Srdce v hlavě, který upozorňuje na rizika hypertenze a dalších nemocí srdce.

Časté a dlouhé telefonáty mohou vést k riziku vysokého krevního tlaku

Foto: Shutterstock

„Výsledky ukázaly, že ti, kteří užívali mobilní telefon, měli o sedm procent vyšší riziko vzniku hypertenze ve srovnání s těmi, kteří mobilní telefony nepoužívali,“ uvedla odborná garantka projektu, lékařka z I. interní kliniky – kardiologické Fakultní nemocnice Olomouc Eva Kociánová. Riziko rostlo spolu s časem telefonování. Lidé, kteří voláním strávili více než šest hodin týdně, měli riziko hypertenze dvacetiprocentní.

„Samozřejmě by lidé neměli úplně přestat telefonovat, ale stejně jak u stravovacích návyků, je důležité si říkat ‚všeho s mírou‘,“ doplnila. Dobré je podle ní nehovořit po telefonu více než hodinu týdně a dodržovat i další prevenci proti vysokému tlaku a cholesterolu, jako je zdravá strava a dostatek pohybu.

Studie brala v potaz i věk účastníků, jejich pohlaví, hmotnost, kuřáctví, ale také krevní tlak nebo rodinnou anamnézu hypertenze. Zvažovala také záněty, vysoký krevní cukr, funkci ledvin a užívání léků na snížení hladiny cholesterolu nebo glukózy v krvi. „Ukázalo se také, že pravděpodobnost vzniku vysokého krevního tlaku byla největší u osob s vysokým genetickým rizikem, a to až o 33 procent,“ doplnili zástupci projektu.

V ČR se s nějakou srdeční nebo cévní nemocí léčí 2,9 milionu lidí, tedy téměř každý čtvrtý. Časté jsou ty, při nichž srdce nefunguje dostatečně. Při ischemické chorobě srdeční, kterou má asi 470.000 lidí, neproudí do srdce dost kyslíku v důsledku zúžení věnčitých tepen kolem srdce. V nich se usazují tukové látky, což může vést i k infarktu.

S ním je ročně hospitalizováno kolem 14.000 lidí, další se do nemocnic nedostanou včas. Později se u nich může projevit srdeční selhání, kdy srdce nedokáže pracovat dostatečně, aby zásobovalo krví celé tělo. Vzniknout může také třeba neléčeným vysokým krevním tlakem. Vysoký krevní tlak má podle odhadů víc než třetina lidí starších 25 let.

Kardiovaskulární onemocnění jsou také nejčastější příčinou úmrtí, tvoří více než 40 procent.

Praha (ČTK)

Hlavní stránka