lupa x
user

Česká republika se zařazuje mezi velmoci v oblasti amatérského filmu

Česká republika se zařazuje mezi velmoci v oblasti amatérského filmu

18.09.2023

Redakce

Od 10. – 16. září proběhl v italském Comacchio 83. ročník celosvětové přehlídky amatérských, nezávislých a studentských filmů UNICA. Česká republika zde zaznamenala historický úspěch se čtyřmi oceněnými filmy a cenou pro nejlepší filmovou kolekci.

Česká republika se zařazuje mezi velmoci v oblasti amatérského filmu

Foto: Shutterstock

V konkurenci 81 filmů z 24 zemí uspěl Ladislav Petrecký s dobovým dramatem o vztahu otce a syna Beránek Boží. Lukáš Horáček, který dokázal skloubit roli tvůrce a pedagoga salesiánského filmového kroužku, ve kterém se svými studenty natočil formálně vytříbený snímek Tremere. Krystsina Ramanava, která v současné době studuje animaci na FAMU, uspěla s výtvarně sugestivním animovaným filmem Rubikova kostka. Undo, Jaroslava Wagnera, je skvěle vypointovaným filmem reflektujícím estetiku natáčení na mobilní telefon.

Zisk zlaté, dvou stříbrných, jedné bronzové medaile spolu s oceněním za nejlepší národní kolekci je úspěchem, který nemá v kontextu československého a českého amatérského hnutí obdoby, a měli bychom na něj být patřičně hrdi“, dodává prezident Českého výboru UNICA a poradce celosvětového výboru UNICA Jaroslav Kolčava.

UNICA (International Union of Cinema) byla založena v roce 1937 v Paříži, a díky tomu se řadí mezi nejstarší filmové festivaly na světě. Způsob jejího fungování je však zcela ojedinělý. UNICA sdružuje národní filmové organizace, které zastupují amatérské a nezávislé tvůrce z dané země. Ty následně nominují soutěžní kolekci filmů do mezinárodního klání, které se odehrává každý rok v jiné zemi. UNICA tedy funguje na principu „olympijského klání“. Česká republika filmy nominuje z Celostátní přehlídky filmové tvorby České vize, která v letošním roce oslavila 70. ročník. Na výběru filmů se podílejí zástupci Českého výboru UNICA a Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu (NIPOS).

I když UNICA nedosahuje z pochopitelných důvodů takového věhlasu jako třeba filmový festival v Benátkách, tak přesto je úspěch naší země na UNICA skutečným důvodem k hrdosti. Získané vavříny totiž odrážejí situaci mezi amatérskými, nezávislými a začínajícími filmovými tvůrci, kteří v mezinárodním srovnání patří skutečně mezi světovou špičku,“ uvádí význam ocenění do kontextu metodik amatérského filmu NIPOS Jiří Forejt.

V porotě 83. ročníku UNICA zasedli mezi porotci Thomas Schauer z Rakouska, Romy Van Krieken z Nizozemí a Českou republiku zde reprezentoval prof. Mga. Martin Štoll Ph.D., který k tématu dodává „na UNICA jsem byl předsedou poroty v roce 2018, kdy probíhala v Blansku. I tehdy byla úroveň filmů světová. Považoval jsem tedy na nesmírnou čest, být znovu u toho. Netušil jsem však, že se stanu svědkem zcela mimořádného úspěchu české kolekce. Takový se celých 86 let, co UNICA existuje, nestal a obávám se, že se nedá opakovat. Takže nyní jsme opravdu světoví. V Comacchio jsme dobyli svět.“ V příštím roce bude přehlídku UNICA hostit polská Poznaň.

Hlavní stránka