lupa x
user

Dítě nejde vypnout a malé rodiny jsou zranitelnější

Dítě nejde vypnout a malé rodiny jsou zranitelnější

20.05.2024

Redakce

Pardubický kraj oslavil Mezinárodní den rodiny konferencí pro odbornou veřejnost. Na 300 zájemců z oblasti sociální, školské, zdravotní a i neziskového sektoru se sešlo v Kongresovém centru Palác Pardubice na první konferenci s názvem Rodina a současnost, kterou uspořádal Pardubický kraj. Mezi přednášejícími bylo několik odborníků na téma rodinných vztahů a výchovy dětí.

Dítě nejde vypnout a malé rodiny jsou zranitelnější

Foto: Shutterstock

„Náš kraj sice dělá dlouhodobě mnoho prorodinných aktivit, ale zamýšleli jsme se nad tím, jak se spolu s lidmi, kteří se péči o rodinu věnují, trochu zastavit a popřemýšlet o této problematice z jiných perspektiv. Vždyť rodina je to nejcennější co v životě máme, a proto je potřeba o ni pečovat, a to především v oblasti vztahů. Proto jsme se rozhodli pozvat pět osobností, jejichž názory budou lidi v tomto oboru zajímat a inspirovat. Jsem rád, že se tato konference podle ohlasů povedla a je velký zájem, abychom v podobných setkáních pokračovali,“ řekl Pavel Šotola, radní pro sociální péči a neziskový sektor, který převzal nad konferencí záštitu.

O tom jak se na vývoji dětí podepisuje výchova v rodině zejména mezi druhým a sedmým rokem, hovořil terapeut a pedagog Jiří Halda, jehož přednášky můžete najít také v archivu webinářů na webu krajprorodinu.cz. Nezralí rodiče podle něj často neumějí přijmout odpovědnost za výchovu svých dětí a požadují to po učitelích. Děti nejdou vypnout, potřebují znát své místo v rodině, své hranice i pocit bezpečí a to nemůže nahrazovat škola.

Partnerské vztahy včera a dnes byly námětem docentky klinické psychologie Laury Janáčkové, která nabádá rodiče trávit s dětmi kvalitní čas, ale vyhradit si také partnerský čas na společné zážitky.

O pozitivním náhledu na život mluvil farář Zbigniew Czendlik. Proto máme dvě oči, abychom jedno mohli přimhouřit a dvě uši a jedna ústa, abychom více naslouchali a méně mluvili, citoval starou moudrost.

Rodiny se v posledních desetiletích hodně změnily. Jsou menší, většinou jednogenerační, uzavřenější od okolí a tím také více zranitelné. Hovořil o tom psycholog a psychoterapeut Roman Miletín, jehož tématem byly rodinné rituály. Ty přispívají k upevňování dobrých vzorců chování dětí, rozvoji neformální komunikace a vyjádření emocí, i k zažití a uchování jejich sebehodnoty.

Profesor Radek Ptáček vysvětlil účastníkům části mozku a jeho vývoj. U dětí se většina mozku vyvine do dvou let, pokud má dítě dobrou stimulaci. Pak je potřeba dítěti nastavovat pravidla. Rodiče by si s předškolními dětmi měli co nejvíce hrát, do 12 let se s nimi učit a potom je oceňovat. Na vývoji dětí se pak projevují dobré vztahy v rodině, dostatek pohybu, zdravá strava. Radek Páček zdůraznil důležitost pozitivních emocí, emoční vřelost a také vděčnost v životě každého člověka.

Zdroj: Pardubický kraj

Hlavní stránka