lupa x
user

Hoaxy o potravinách straší spotřebitele nejen v Čechách

Hoaxy o potravinách straší spotřebitele nejen v Čechách

12.06.2024

Redakce

Klamání spotřebitele vystřídalo jeho strašení s cílem vydělat na reklamě. Na různých pochybných webech, které připomínají standardní zpravodajské portály, se objevují nepravdivé informace a závažná tvrzení.

Hoaxy o potravinách straší spotřebitele nejen v Čechách

Foto: Shutterstock 

Nedávno se objevil hoax o údajném dovozu „otráveného“ a „prudce závadného“ masa do České republiky. Jedná se o lež. Faktem je, že na harmonizovaný trh EU lze dovážet pouze maso od importérů, kteří splnili přísné podmínky, tedy prošli přes síto vícenásobných kontrol, certifikací a povolení. Týká se to i dovozu ze třetích zemí, tedy například i dovozu z Ukrajiny. Každé čerstvé zboží, které překročí hranice EU, je zkontrolováno příslušnou celní správou a veterináři.

„Cílem těchto hoaxů není varovat spotřebitele, ale kromě škody i získávat kliknutí a vydělávat na online reklamě,“ komentuje situaci retailový analytik Tibor Tabery ze slovenské agentury MEDIAN Store a dodává: „Samotné řetězce si dodavatele pravidelně prověřují přímo v jejich zpracovatelských podnicích. A to velmi přísně. Reputace těchto dodavatelů je obecně opravdu vysoká.“

Selhání úřadů nebo kontrol, které by benevolentně pouštěly na trh „otrávené potraviny“, je také lež. V roce 2023 například veterináři ze Státní veterinární a potravinové správy SR odebrali 22 úředních vzorků drůbežího masa původem z Ukrajiny, které byly podrobeny laboratorním vyšetřením. Všechny vzorky vyhověly požadavkům platné legislativy. Z celkových 540 vzorků masa drůbeže a králíků odebraných za rok 2023, jen tři vzorky nevyhověly mikrobiologickým požadavkům, přičemž všechny byly z Polska.

Legislativa v případě výskytu závadné potraviny přikazuje řetězcům i dodavatelům, aby urychleně stáhli výrobek z trhu, varovali a informovali spotřebitele, aby výrobek dané šarže nekonzumovali. Například na sklonku roku 2023 tak známý řetězec hypermarketů stahoval na Slovensku balení mletého krůtího masa pocházejícího z Maďarska. Ve vzorku masa byla potvrzena přítomnost bakterie Salmonella. Staženou šarži nelze koupit. Salmonella je rod bakterií z čeledi Enterobacteriaceae. Faktem je, že to není jed ani žádná chemikálie. Existuje přes 2200! druhů salmonely, přičemž u lidí vyvolávají trávicí infekce pouze 4 z nich.

Ověřujte si fakta a nevěřte hoaxům. Hoaxy obvykle šíří weby, které se prohlašují za „nezávislé zpravodajství“ nebo „občanská média“. Přitom jde o stránky s neznámými majiteli a s netransparentním financováním. Jejich cíle nejsou ušlechtilé a nejde jim ani o zdraví lidí. Chtějí jen prostřednictvím lákavých nebo varovných titulků získávat kliknutí a vydělávat na online reklamě.

Hlavní stránka