lupa x
user

Dárcovství krve zachraňuje životy. VoZP odměňuje dobrovolné dárce

Dárcovství krve zachraňuje životy. VoZP odměňuje dobrovolné dárce

15.06.2024 , Aktualizováno 14.06.2024

Redakce

Krev od dárců potřebují například pacienti po těžkých úrazech, při vážných operacích, transplantacích nebo při léčbě otrav. A říká se, že je to nejcennější tekutina na světě. Už jedním darováním může každý člověk pomoct zachránit až tři životy. Na 14. června připadá Světový den dárců krve, Vojenská zdravotní pojišťovna při této příležitosti děkuje všem pravidelným dárcům a nabádá další, aby se připojili k celosvětovému úsilí, které ročně zachrání miliony životů.

Dárcovství krve zachraňuje životy. VoZP odměňuje dobrovolné dárce

Foto: Shutterstock 

Podle Českého červeného kříže dostane během života každý člověk průměrně čtyřikrát transfuzi a dvanáctkrát preparát vyrobený z krve. Dárcem krve se může stát zdravý dospělý jedinec, který netrpí vážnější alergií, neprodělal zánět jater, ledvin, infarkt, nemá vysoký tlak či srdeční vadu, není po transplantaci, neměl tuberkulózu, není HIV pozitivní, promiskuitní a neužíval nitrožilně drogy. Muži mohou darovat plnou krev vždy po třech měsících, ženy jednou za čtyři měsíce.

„Krev nelze ničím trvale nahradit, získat ji můžeme jen od dobrovolných dárců. Máme proto radost z každého, kdo se rozhodne krev darovat. Ať už ve specializovaných transfuzních stanicích nebo jiných zdravotnických zařízeních. U odběrů hraje klíčovou roli jejich pravidelnost, neboť krevní konzervu lze skladovat pouze 42 dní. A počet nových dárců nestíhá nahrazovat úbytek těch dosavadních daný věkem či zdravotním stavem,“ říká revizní lékař Vojenské zdravotní pojišťovny MUDr. Milan Prokop.

Česká republika se řadí k zemím s bezpříspěvkovým dárcovstvím krve. K dárcovství je potřeba dodržet jen pár jednoduchých pravidel: den před odběrem konzumovat dietnější stravu, dbát na dostatečný příjem tekutin, nepít alkohol, k odběru nechodit nalačno a ke snídani nejíst nic tučného. „Dárcem se může stát kdokoli mezi 18 a 60 lety, kdo váží více než 50 kg a nemá vážnější zdravotní omezení, která by ho dočasně nebo trvale z možnosti darovat krev vylučovala. Standardní odběr 450 ml krve s sebou nenese žádná zdravotní rizika,“ dodává revizní lékař VoZP. Konkrétní podmínky se dozvíte například na příslušném transfuzním oddělení nemocnice nebo v krevním centru.

Dárci mají nárok čerpat v den odběru placenou dovolenou a následně si z daňového základu odečíst 3 000 Kč za každý odběr. Vojenská zdravotní pojišťovna navíc svým pojištěncům, kteří jsou dárci krve, krevních derivátů a kostní dřeně, poskytuje příspěvky až do výše 5 000 Kč.

Hlavní stránka