lupa x
user

Dějepisná olympiáda 2024 zná své vítěze

Dějepisná olympiáda 2024 zná své vítěze

19.06.2024 , Aktualizováno 18.06.2024

Redakce

Letošní 53. finále tradiční soutěže studujících z různých škol v České republice přineslo trofeje v podobě knih a poukázek na doplnění knihovniček vítězům a soutěžícím v první desítce, a diplomy úspěšných řešitelů všem účastníkům.

Dějepisná olympiáda 2024 zná své vítěze

V kategorii žáků základních škol a studentů nižších ročníků gymnázií zvítězil Honza Zábal ze ZŠ a MŠ Tupolevova na Praze 9. Druhé místo obsadil Ondřej Procházka ze ZŠ UNESCO v Uherském Hradišti a na třetím místě se umístil Filip Tomeček ze ZŠ Slavičín-Vlára. V kategorii studentů středních škol zvítězil David Seltenreich z Gymnázia Budějovická na Praze 4. Druhé místo získal Matouš Slatinský z Gymnázia v Teplicích a třetí místo obsadila Anna Dvořáková z Církevního gymnázia v Kutné Hoře.

Dějepisná olympiáda se konala na Filozofické fakultě Univerzity Hradec Králové ve dnech 10. – 13. června. Padesát sedm mladých historiků a historiček prošlo náročnými eliminacemi na školních, okresních a krajských kolech soutěže, jejímž letošním tématem byl „český středověk a jeho světci“. V Hradci Králové se soutěžící mohli těšit na návštěvu místních ikonických kostelů a přednášky pedagogů FF UHK Martiny Bolom-Kotari, Martina Šandery a Zdeňka Zahradníka. Tyto přednášky byly věnovány svatováclavskému kultu, středověkým pečetím, světu středověkého člověka a světci Vintíři. K atmosféře přispěla také procházka středověkým hradem na Kunětické Hoře. Kromě tradičních vědomostních testů soutěžící prezentovali výsledky svých badatelských úkolů před porotou a svými kolegy, což je důležitou součástí závěrečného hodnocení. Soutěž tedy nepředstavuje jen test aktuálních vědomostí, ale také umožňuje mladým talentům ukázat své znalosti, prezentovat a obhájit svou práci, poznat lidi se stejnými zájmy a nahlédnout do univerzitního prostředí.

Zvláštní poděkování patří všem, kteří přispěli k hladkému průběhu soutěže, včetně Filozofické fakulty Univerzity Hradec Králové, dopravnímu podniku, místním podnikům a restauracím za gastronomické zážitky, a všem, kteří se podíleli na organizaci, ubytování a dopravě účastníků.

Děkujeme také porotcům a odbornému recenzentovi za jejich práci, a těšíme se na příští rok, kdy se budeme zabývat tématy jako zdraví, medicína, péče o tělo, nemoci, smrt, lékaři apod.

Zdroj: Univerzita Hradec Králové 

Hlavní stránka