lupa x
user

Prezident Petr Pavel jmenoval nového předsedu Akademie věd, profesora fyziky na FJFI Radomíra Pánka

Prezident Petr Pavel jmenoval nového předsedu Akademie věd, profesora fyziky na FJFI Radomíra Pánka

18.03.2025

Redakce

Čtyřleté funkční období Radomíra Pánka v čele AV ČR začne v úterý 25. března 2025. Ve funkci vystřídá Evu Zažímalovou, která po dvou čtyřletých funkčních obdobích už nemohla kandidovat. Pánek je odborníkem v oblasti fyziky termonukleárního plazmatu a pokročilých technologií pro fúzní reaktory (tokamaky), od roku 2023 je profesorem aplikované fyziky Fakulty jaderné a fyzikálně-inženýrské ČVUT v Praze. Slavnostní akt jmenování ředitelem AVČR na Pražském hradě se konal 13. března.

Prezident Petr Pavel jmenoval nového předsedu Akademie věd, profesora fyziky na FJFI Radomíra Pánka

„Děkuji za podporu a důvěru a slibuji, že v příštích čtyřech letech udělám vše proto, abychom posunuli Akademii věd o pořádný krok kupředu,“ dodal nový šéf AVČR po oznámení výsledků.

Radomír Pánek stál od roku 2015 v čele Ústavu fyziky plazmatu AV ČR (1. února jej ve funkci vystřídal Tomáš Chráska), v ÚFP působí už od roku 2000; mezi roky 2006 a 2010 vedl projekt instalace tokamaku COMPASS, v letech 2008 až 2017 byl vedoucím oddělení tokamaku. Kromě toho řídí i nový projekt COMPASS-U, který má výrazně modernizovat stávající termojaderný fúzní reaktor.

Od ledna 2024 je předsedou valného shromáždění evropského konsorcia EUROfusion, které koordinuje výzkum termojaderné fúze v Evropě, a je členem vědeckého a technického výboru Evropské komise EURATOM.

V letech 2020–2024 byl místopředsedou správní rady evropské agentury Fusion for Energy v Barceloně. Do roku 2023 zastával post zástupce Evropské unie ve vědecko-technickém poradním výboru projektu ITER, což je největší mezinárodní výzkumný projekt na světě.

Pánek už v prosinci po svém zvolení řekl, že mezi jeho hlavní cíle patří zlepšení financování Akademie věd, která podle něj v posledních letech trpí nedostatkem peněz, ale také zvýšení platů zejména v humanitních oborech, zlepšení vnitřního fungování instituce i komunikace mezi vedením a pracovišti.

Akademie věd ČR je největší veřejná výzkumná instituce v Česku, zaměřuje se na základní i aplikovaný výzkum v širokém spektru vědních oborů, od přírodních věd přes humanitní po technické disciplíny. Sdružuje 54 veřejných výzkumných pracovišť. Předseda je zodpovědný mimo jiné za komunikaci akademie s vládou, univerzitami a dalšími vědeckými a výzkumnými subjekty. Mezi jeho pravomoci patří například jmenování ředitelů jednotlivých ústavů nebo spravování rozpočtu.

Zdroj: Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská ČVUT

Hlavní stránka