Krkonošské mokřady mají hlavní cenu v Adapterra Awards
08.11.2024
Projekt Revitalizace mokřadů v Krkonošském národním parku získal v soutěži Adapterra Awards 1. místo v kategorii Krajina. Dosud se nám povedlo obnovit vodní režim na 35 lokalitách, na kterých jsme zahradili více než 50 km v minulosti vybudovaných odvodňovacích kanálů. V posledních pěti letech jsme v části Krkonoš „opravili“ zdejší vodní režim, zvýšili jsme zásobu podzemních vod, snížili rychlý odtok v době přívalových dešťů a nastartovali obnovné procesy vzniku mokřadů.
„Těší nás, že odborná porota ve velmi silné konkurenci dvaceti dalších kvalitních projektů zrovna ten náš vyhodnotila jako nejlepší,“ řekl Václav Jansa, garant projektu a vedoucí Odboru péče o národní park Správy KRNAP. „Je to obrovské ocenění práce všech, kdo se na všech dosavadních fázích revitalizace mokřadů v Krkonoších podíleli a velká motivace pro další pokračování v započaté práci, protože zdaleka nejsme na konci,“ dodal.
„V rámci všech předešlých projektů, při nichž jsme v Krkonoších řešili změnu vodního režimu a zadržování vody v krajině, jsme odstraňovali nevhodné zásahy našich předků, došlo k obnovení ekologické funkce mokřadních společenstev a zároveň k nastavení jejich dlouhodobého monitorování,“ uvedla Viera Horáková, vedoucí Oddělení ochrany přírody Správy KRNAP. „Již nyní pozorujeme změnu charakteru jednotlivých ploch. Zadržení vody pomocí přehrážek vedlo ke vzniku drobných tůní, blízké okolí odvodňovacích kanálů je ve srovnání s původním stavem výrazně vlhčí a získává mokřadní charakter. Nečekaným a velmi příjemným překvapením je rychlost obnovy biotopu. Již za rok po ukončené revitalizaci jsme obvykle pozorovali hmyz vázaný na vodní prostředí, začali se zde rozmnožovat obojživelníci a plochy rychle znovu osídlovala vegetace mechorostů, ostřic, suchopýrů a dalších druhů,“ upřesnila Horáková.
Podrobnější informace o projektu najdou čtenáři také v článku Viery Horákové v aktuálním, listopadovém, čísle našeho časopisu Krkonoše – Jizerské hory.
„Udělalo mi radost, že odborná porota soutěže vybrala v kategorii Krajina z pestré směsice adaptačních řešení klimatické změny právě projekt Revitalizace mokřadů v Krkonošském národním parku. Pevně doufám, že se hlavní přínosy této revitalizace – zvýšení retence vody v krajině, nastartování procesu vzniku původních rašelinišť a podpora biodiverzity, stanou inspirací pro další obnovovatele ekosystémů v naší zemi. A autorům projektu držím palce, aby se jimi revitalizované biotopy staly co nejdříve domovem obojživelníků a hmyzu, kteří jsou nedílnou součástí mokřadů, “ řekl ministr životního prostředí Patr Hladík (KDU-ČSL).
Pozornosti odborníků neunikl ani další projekt z resortu MŽP, a to Revitalizace přírodní rezervace Maršálka v CHKO Železné hory. Díky několikaleté práci se v chráněné krajinné oblasti splnil velký sen ochránců přírody. Za pomoci bagrů a další techniky se podařilo vrátit vodu do odvodněných luk přírodní rezervace a evropsky významné lokality Maršálka. Již po roce od dokončení se ukázalo, že byl projekt úspěšný. Vzácné tolije, orchideje prstnatce a tajemní plži vrkoči zde nyní mají opět vhodné podmínky k životu a mohou se šířit zpět do míst, odkud postupně vymizeli.
Adapterra Awards je soutěž, která oceňuje projekty, jež ochlazují naše města a pomáhají zadržovat vodu v krajině. Zásadní kritérium je přínos projektu z hlediska adaptace na dopady klimatické změny. Tj. jak vhodně reaguje na problémy, které z hlediska očekávaného vývoje klimatu vyžadují v daném území prioritní řešení. Při hodnocení se bere ohled nejen na rámec projektu, jeho velikost a dopad, ale především na potenciál, který daný typ projektu a realizátor má (zda a do jaké míry dokázal projekt svůj potenciál naplnit). Již 6. ročník soutěže organizuje Nadace Partnerství. www.nadacepartnerstvi.cz a akce se jako každoročně konala pod záštitou Ministerstva životního prostředí.
Další informace o aktuálním dění na území Krkonošského národního parku i v jeho okolí najdete na facebookovém profilu http://www.facebook.com/spravakrnap
Zdroj: Ministerstvo životního prostředí