lupa x
user

Tři studenti FSV UK uspěli ve 29. ročníku soutěže o Cenu Edvarda Beneše

Tři studenti FSV UK uspěli ve 29. ročníku soutěže o Cenu Edvarda Beneše

15.12.2024 , Aktualizováno 13.12.2024

Redakce

V letošním roce bylo do soutěže o Cenu Edvarda Beneše přihlášeno celkem 26 prací, z toho 15 prací z Historie 20. století a 11 prací ze Sociologie. Studenti z FSV UK ovládli kategorii Sociologie:

Tři studenti FSV UK uspěli ve 29. ročníku soutěže o Cenu Edvarda Beneše

Cenu 1. stupně získal Jáchym Nerad z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze za soutěžní práci: Společně ze středu: komparace teorií změny projektů středního článku v České republice.

Zajímavá, prakticky uplatnitelná a argumentačně podložená práce se zabývá jedním z nejvíce diskutovaných témat současné vzdělávací politiky v České republice, vznikem tzv. středního článku řízení. Po obsahové, metodologické, formální i praktické stránce jde o práci mimořádnou a originální. V současné době se totiž intenzivně debatuje o nové úpravě řízení vzdělávání v ČR, přičemž existuje několik hlavních variant. Práce systematicky porovnává dvě hlavní navrhované varianty tzv. středního článku optikou teorie změny. Autor se přitom nesnaží hodnotit, která z těchto variant je lepší, ale snaží se co nejobjektivněji porozumět odlišným předpokladům, na kterých jsou tyto dvě varianty založeny. Práce tak má velký potenciál přispět ke kultivaci současné debaty ve vzdělávací politice, pokud ji ovšem nebude v tomto ohledu limitovat nepříliš srozumitelný název.

(otevřít soutěžní práci PDF)

Cenu 2. stupně získala Eliška Kalinová z Fakulty sociálních věd Karlovy univerzity v Praze za soutěžní práci: Modernita a gender: analýza životní a vztahové spokojenosti v České republice.

Klasická kvantitativní studie, dobře metodologicky založená a široce teoreticky zakotvená. Klade si otázku, jak změny ve vnímání genderových rolí a v hodnotových orientacích formují postoje partnerů a ovlivňují jejich životní a vztahovou spokojenost. Výsledky analýzy dat naznačují, že vztahová spokojenost má na životní spokojenost silnější vliv než spokojenost s prací. Pro muže je spokojenost s prací důležitější doménou ovlivňující životní spokojenost než pro ženy. Vliv spokojenosti se vztahem se ale dle pohlaví neliší. Důležitým zjištěním je, že celkově vyšší míra nesouhlasu s tradičními genderovými rolemi přispívá k vyšší vztahové spokojenosti, avšak u žen určité modernější postoje mohou spokojenost ve vztahu naopak snižovat. Závěry korespondují s koncepty, z nichž práce vychází, konkrétně šlo o postmaterialismus R. F. Ingleharta, proměny modernizace A. Giddense a teorii druhé demografické tranzice Lesthaegheho a van de Kaa.

(otevřít soutěžní práci PDF)

Cenu 3. stupně získala Viktorie Nováková z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze za soutěžní práci: Specifika mateřství a péče o dítě s těžkým kombinovaným postižením se zaměřením na vnímání normativního diskurzu mateřství a vývoje dítěte pečující matkou.

Zajímavá práce se ukazuje jako velmi konzistentně odvedená, na bakalářskou práci již metodologicky vyzrálá. Cílem výzkumu využívajícího výpovědí poskytnutých matkami pečujícími o děti s těžkým kombinovaným postižením bylo ukázat, jaký vliv a dopady mají normativní představy a očekávání společnosti na praktikování mateřství, péči a výchovu dítěte, vnímání postižení i život žen jako takový. Součástí práce je také zkoumání konkrétních specifik péče o dítě s postižením a jejich implikací pro život pečujících matek, v tomto směru přinesla autorka řadu netriviálních zjištění.

(otevřít soutěžní práci PDF)

Zdroj: Fakulta sociálních věd UK

Hlavní stránka