lupa x
user

V Británii zjistili, že z uzamčených iPhonů mohou odcházet nepovolené platby.

V Británii zjistili, že z uzamčených iPhonů mohou odcházet nepovolené platby.

30.09.2021

Redakce

V Británii zjistili, že z uzamčených iPhonů mohou odcházet nepovolené platby.

Z uzamčených chytrých telefonů iPhone od amerického výrobce Apple mohou odcházet nepovolené platby, a to i ve větších objemech. Podle serveru BBC to zjistili výzkumníci z kateder pro počítačové vědy univerzit v Birminghamu a v Surrey. Apple tvrdí že na vině je platební systém Visa.

Vědci ve videu ukázali, že lze z uzamčeného iPhonu provést bezkontaktní platbu ve výši 1000 liber (29.700 Kč). Využili k tomu platební funkci Apple Pay, která byla vytvořena ve spolupráci se společností Visa, aby lidem usnadnila například rychle zaplatit za jízdenku při vstupu do londýnského metra.

Tento problém se podle výzkumníků týká platebních karet Visa nastavených v režimu Express Transit v peněžence iPhonu. Express Transit je funkce Apple Pay umožňující provádět rychlé bezkontaktní platby bez odblokování telefonu, například dotykem. Lze ji ale zneužít.

Podle výzkumníků je přitom zásadní, aby bylo k dispozici připojení na internet. Zneužitý platební terminál se podle nich přitom vůbec nemusí nacházet poblíž telefonu oběti. „Může být i na jiném kontinentě, než kde je iPhone,“ cituje BBC doktorku Ioanu Boureanuovou ze Surreyské univerzity.

Apple uvedl, že na vině je Visa. Společnost zprostředkovávající platby se ale brání, že při testování v laboratoři se systém jevil bezpečný a tento typ útoků jako nepravděpodobný. Podle BBC zatím není známo, že by mezeru v systému už objevili a zneužívali hackeři.

Birmingham (Británie) 30. září (ČTK)

Hlavní stránka