lupa x
user

Prusa Research koupil 80 procent ve výrobci podnikových 3D tiskáren Trilab.

Prusa Research koupil 80 procent ve výrobci podnikových 3D tiskáren Trilab.

15.11.2021

Redakce

Prusa Research koupil 80 procent ve výrobci podnikových 3D tiskáren Trilab.

Tuzemský největší výrobce 3D tiskáren Prusa Research koupil podíl 80 procent v české firmě Trilab, která se zabývá vývojem a výrobou 3D tiskáren pro podniky. Společnosti to uvedly v tiskové zprávě. Cenu nebudou zveřejňovat.

Do královéhradecké společnosti Trilab, kterou v roce 2016 založili Vojtěch Tambor a Michal Boháč, vstoupil Prusa Research jako strategický investor. Oba zakladatelé i všichni ostatní členové týmu Trilabu ve firmě zůstávají a budou ji nadále rozvíjet pod samostatnou značkou Trilab – A Prusa Research Company.

Stejně jako v případě akvizice firmy Futur3D z roku 2018, i nyní Prusa Research nákupem rozšíří svůj technologický záběr o další typ 3D tiskáren. Tentokrát ale nebude výsledkem nový stroj pod značkou Original Prusa.

„Trilab vyrábí kvalitní tiskárny pro podnikovou sféru a má v téhle oblasti velmi dobré jméno. Naše tiskárny jsou historicky určené hlavně domácím uživatelům, jsou open-source a tenhle přístup může být v oblasti velkého průmyslu limitující,“ uvedl výkonný ředitel Prusa Research Josef Průša.

Trilab vyvíjí a vyrábí tiskárny postavené na takzvané delta kinematice. U tiskáren Prusa se tisková podložka pohybuje zepředu dozadu a tisková hlava nad ní jezdí po svislých a vodorovných osách. Pohyb tiskové hlavy u strojů od Trilabu je naproti tomu řízen pomocí trojice ramen uspořádaných do tvaru trojúhelníku. Díky tomuto řešení je extruder lehčí, což vede k vyšším rychlostem tisku při zachování vysoké přesnosti a kvality.

„Pokročilé materiály, které Průša vyvíjí pod značkou Prusament, se k našim tiskárnám perfektně hodí a do budoucna nabízí skvělé možnosti rozvoje. Už nyní, když zákazníkům ukazujeme výtisky třeba z Prusamentu PC Blend vytvořené na našich tiskárnách, jsou nadšení,” uvedl technický ředitel Trilabu Vojtěch Tambor. Obě firmy hodlají také sdílet vývojářské, obchodní i marketingové zkušenosti.

Prusa Research byla založena v roce 2012 a v posledních letech patří mezi nejrychleji rostoucí technologické firmy v České republice. V roce 2020 dosáhla příjmů 2,17 miliardy korun.

 

 

Praha 15. listopadu (ČTK)

Hlavní stránka