lupa x
user

V kauze IT zakázek soud vyslechnul přes sto svědků, pokračovat bude v únoru

V kauze IT zakázek soud vyslechnul přes sto svědků, pokračovat bude v únoru

17.12.2021

Redakce

V kauze IT zakázek soud vyslechnul přes sto svědků, pokračovat bude v únoru

Celkem 116 svědků již vyslechnul olomoucký krajský soud během projednávání rozsáhlého případu údajně zmanipulovaných 13 veřejných zakázek na informační systémy se škodou zhruba čtvrt miliardy korun. Obžalobě čelí 24 lidí a firmy Tesco SW a Eunice Consulting. Soud do konce tohoto roku nařídil 32 jednání, podařilo se mu nakonec skončit dřív. V projednávání kauzy bude pokračovat od února, řekl ČTK soudce Petr Sušil.

Případ krajský soud otevřel na konci září. „Během nařízených jednání jsme stihli vyslechnout jednotlivé obžalované, máme také za sebou výpovědi všech původně plánovaných svědků vyjma pěti z celkového počtu 121,“ uvedl soudce. Kauzu má znovu naplánovánu od 1. února do konce března. „Je tam nařízeno dalších devět termínů, během kterých vyslechneme zbývajících pět svědků, vyslýchat budeme také znalce, kteří v přípravném řízení dělali znalecké posudky, a budeme se zabývat zejména listinami, odposlechy a e-mailovou komunikací,“ doplnil soudce.

Žalobce obžalovaným klade za vinu, že po vzájemné dohodě ovlivňovali mezi lety 2009 až 2014 veřejné zakázky vyhlašované v rámci operačního programu ministerstva vnitra a dotovaných ze strukturálních fondů EU s cílem zvýhodnit vybranou obchodní společnost. Šlo o dotace mimo jiné na vybudování datových sítí, zajištění přenosu dat, jejich zabezpečení a elektronizaci služeb radnic.

Obžaloba byla podána pro trestný čin sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě, porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže a poškození finančních zájmů Evropské unie. Obžalovaným hrozí až desetileté vězení. Škoda je vyčíslena na 261,55 milionu korun, náhradu škody uplatňuje Česká republika. „Mezi obžalovanými jsou primárně zástupci soutěžitelů, jsou tam osoby, které se podílely na vypracování zadávacích dokumentací, to znamená administrátoři, případně zadavatelé a osoby ze samospráv a z veřejné správy,“ řekl ČTK při zahájení procesu žalobce Radim Obst. Část z nich je žalována jako účastníci prosté organizované skupiny. Všichni vinu na začátku procesu popřeli.

Podle soudu případ na konci března neskončí, nařízena tak budu ještě další jednání. „Pevně věřím, že příští rok případ skončíme,“ dodal Sušil.

 

Olomouc 17. prosince (ČTK)

Hlavní stránka