lupa x
user

První stupeň Falconu 9 rekordním letem vynesl 52 webových družic Starlink

První stupeň Falconu 9 rekordním letem vynesl 52 webových družic Starlink

20.12.2021

Redakce

První stupeň Falconu 9 rekordním letem vynesl 52 webových družic Starlink

Raketa Falcon 9 v sobotu vynesla do vesmíru další sérii 52 satelitů pro síť Starlink, kterou buduje společnost SpaceX k umožnění přístupu na internet odkudkoli na Zemi. Po startu, vysílaném na webu SpaceX v přímém přenosu, první stupeň rakety zakončil svůj rekordní jedenáctý let úspěšným přistáním na plovoucí plošině SpaceX v Tichém oceánu.

Falcon 9 se vznesl z Vandenbergovy základny amerických vesmírných sil v Kalifornii ve 13:41 SEČ. Se sobotní padesátkou dalších aparátů celkové množství funkčních družic Starlink vypuštěných od května 2019 stouplo podle Space.com na 1944. Tento počet nezahrnuje satelity, které selhaly nebo které společnost SpaceX z oběžné dráhy už stáhla.

Hlavním cílem projektu Starlink je dostupnější vysokorychlostní přístup k internetu po celém světě, zejména ve venkovských a odlehlých oblastech. Společnost vizionáře Elona Muska původně počítala s 1440 satelity, ale již získala souhlas pro 12.000 aparátů a dokonce uvažuje o pozdějším rozšíření sítě využívající až 30.000 družic.

Rakety Falcon 9 letos vzlétly s nákladem už po osmadvacáté. Jde o roční rekord společnosti, který by se do konce prosince měl ještě zvýšit na 30. Naplánovány byly totiž ještě dva další lety, z nichž první proběhl už v neděli s tureckou družicí Turksat 5B. Posledním bude 21. prosince přeprava nákladu pro Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) lodí Dragon.

Sobotní let byl významný rekordním již jedenáctým použitím stejného prvního stupně Falconu 9, který bez problémů dosedl u západního pobřeží USA na plovoucí přistávací plošině společnosti SpaceX Of Course I Still Love You. Firma miliardáře Elona Muska se snaží opakovaným využíváním nosičů výrazně zlevnit lety do vesmíru a také zvýšit jejich frekvenci. V sobotu zaznamenala celkově už 98. úspěšný návrat.

 

Vandenbergova základna (USA) 18. prosince (ČTK)

Hlavní stránka