lupa x
user

Zpravodajství ČRo od ledna dočasně povede šéfredaktor Radiožurnálu Suchan

Zpravodajství ČRo od ledna dočasně povede šéfredaktor Radiožurnálu Suchan

20.12.2021

Redakce

Zpravodajství ČRo od ledna dočasně povede šéfredaktor Radiožurnálu Suchan

Řízením zpravodajství Českého rozhlasu bude od ledna dočasně pověřený nynější šéfredaktor Radiožurnálu Ondřej Suchan. Přijal nabídku generálního ředitele ČRo Reného Zavorala. Nahradí Jana Pokorného, který po dohodě místo opouští, ale v rozhlase zůstává. ČTK to řekl mluvčí Jiří Hošna. Na místo měla původně nastoupit bývalá šéfka zpravodajství Primy Jitka Obzinová. Po kritice zaměstnanců a některých politiků, podle nichž by mohla ohrozit objektivitu a nezávislost zpravodajství, ale Zavoral své rozhodnutí zrušil.

V úterý má Zavoral svůj postup při výběru nového šéfa zpravodajství ČRo vysvětlit na schůzce se zaměstnanci.

Suchan je šéfredaktorem Radiožurnálu od dubna 2016, kdy na místě nahradil právě Pokorného. Předtím byl na stanici vedoucím programu.

Zavoral oznámil jmenování Obzinové na místo Pokorného od ledna na zasedání Rady ČRo minulý týden ve středu. Výměnu zdůvodnil tím, že potřebuje krizového manažera, který se bude potýkat s nutností významně redukovat rozpočet i počty pracovních míst.

Otevřený dopis proti jmenování Obzinové následně během dvou dnů podepsalo přes 600 ze 1400 zaměstnanců rozhlasu. Podle autorů dopisu se Obzinová na Primě přímo podílela na manipulaci zpravodajství. Ovlivňovala podle nich například vyznění reportáží o uprchlících tak, aby vzbuzovaly protiimigrační vášně, nebo před prezidentskými volbami v roce 2013 nabádala redaktory k větší vstřícnosti k Miloši Zemanovi. V pátek se pak Zavoral s Obzinovou domluvil, že do ČRo nenastoupí.

 

Praha 20. prosince (ČTK)

Hlavní stránka