lupa x
user

Intel koupí za 5,4 miliardy USD izraelského výrobce čipů Tower Semiconductor

Intel koupí za 5,4 miliardy USD izraelského výrobce čipů Tower Semiconductor

15.02.2022

Redakce

Intel koupí za 5,4 miliardy USD izraelského výrobce čipů Tower Semiconductor

Americká společnost Intel koupí za 5,4 miliardy USD (116,3 miliardy Kč) izraelského výrobce čipů Tower Semiconductor. Intel ve svém dnešním oznámení uvedl, že za každou akcii zaplatí 53 USD. Intel se kvůli rostoucí poptávce po čipech snaží pokračovat v rozšiřování svých výrobních kapacit a technologického portfolia, uvedla agentura Reuters.

V pondělí akcie izraelské firmy uzavřely na ceně 33,13 USD. Transakce by měla být dokončena do 12 měsíců a už ji schválily správní rady obou firem. Povolit ji ale ještě musejí regulátoři a hlasovat o ní budou také akcionáři firmy Tower.

Po dokončení akvizice by Tower Semiconductor měla být začleněna do divize Intel Foundry Services. Tu Intel založil před rokem, aby pomohl uspokojit rostoucí celosvětovou poptávku po výrobní kapacitě polovodičů.

Tower Semiconductor se specializuje na analogové čipy, které se používají v automobilovém průmyslu, mobilní komunikaci, ve zdravotnictví a v letecké dopravě. Akvizicí si Intel upevní pozici na trhu, kterému vládne tchajwanská společnost TSMC, což je největší smluvní výrobce čipů na světě. Transakce přichází v době, kdy celosvětový nedostatek čipů brzdí výrobu všeho možného, od chytrých telefonů po automobily.

Intel v lednu oznámil, že hodlá v USA investovat až 100 miliard USD do výstavby potenciálně největšího komplexu na výrobu čipů na světě. Investice má podpořit dominantní postavení Intelu ve výrobě čipů a snížit závislost Spojených států na asijských výrobních centrech.

Výroba čipů je drahá a náročná. Většina společností tak buď čipy navrhuje, nebo je vyrábí. Intel otevřel své továrny i konkurenčním návrhářům polovodičů.

 

 

New York 15. února (ČTK)

Hlavní stránka