lupa x
user

Proti ruské agresi bojují také hackeři, napadli i ruské špionážní satelity

Proti ruské agresi bojují také hackeři, napadli i ruské špionážní satelity

02.03.2022

Redakce

Proti ruské agresi bojují také hackeři, napadli i ruské špionážní satelity

Do boje proti ruské agresi na Ukrajině se viditelně zapojily různé hackerské skupiny. Potížím v uplynulých dnech i dnes čelily úřady i některá ruská média. Problematický je například přístup na webové stránky agentur RIA Novosti a Interfax nebo televize Rossija 24. Hackerská skupina NB65 dokonce tvrdí, že zasáhla řídicí centrum ruské vesmírné agentury Roskosmos, které tak údajně ztratilo kontrolu nad špionážními satelity. Šéf agentury Dmitrij Rogozin to popřel, nicméně útok potvrdil.

„Hackerská skupina NB65, přidružená k Anonymous, uzavřela řídicí centrum ruské vesmírné agentury Roskosmos. Rusko už nemá kontrolu nad svými vlastními špionážními satelity,“ oznámila v úterý na svém twitteru skupina Anonymous. Ukrajinská agentura Unian v souvislosti s touto zprávou dnes připomněla, že hackeři předtím už napadli oficiální weby Kremlu, ministerstev vnitra, spravedlnosti a obrany a Federální bezpečnostní služby (FSB).

Rogozin dnes útoky na řídicí centrum potvrdil, ale ztrátu kontroly nad špionážními družicemi důrazně popřel. Podle agentury TASS řekl, že všechny útoky „automaticky odrazil bezpečnostní systém a ruská řídicí centra pracují v běžném režimu“.

Že se jednalo o vážnou akci hackerů současně potvrdil informací, že předá „materiály o pokusech provést hackerské útoky“ tajné službě FSB, generální prokuratuře a vyšetřovacímu výboru. Prohlásil přitom, že se jedná „v podstatě o zločin, který musí být přísně potrestán, protože vyřazení z provozu kosmického uskupení jakékoli země je casus belli, tedy důvod k vyhlášení války“.

 

Moskva 2. března (ČTK)

Hlavní stránka