lupa x
user

Středoafrická republika přijala bitcoin jako zákonnou měnu

Středoafrická republika přijala bitcoin jako zákonnou měnu

28.04.2022

Redakce

Středoafrická republika přijala bitcoin jako zákonnou měnu

Středoafrická republika povolila bitcoin jako zákonné platidlo. Loni to jako první země učinil Salvador. Středoafrická republika patří k nejchudším zemím světa, i když se na jejím území nacházejí ložiska diamantů, zlata a uranu. V roce 2019 tam měly podle serveru WorldData přístup k internetu jenom čtyři procenta z jejích pěti milionů obyvatel, přičemž internet je k používání kryptoměn nezbytný.

Jak informoval server BBC, blízkým spojencem tohoto státu je Rusko a proti tamním povstaleckým skupinám bojují i žoldnéři z ruské soukromé Wagnerovy (v ruském přepisu Vagnerovy) armády.

Použití bitcoinu schválil parlament, což podle prohlášení prezidentského úřadu zemi „řadí k nejodvážnějším a vizionářským státům“.

Salvador bitcoin přijal jako zákonné platidlo loni v září, což kritizoval Mezinárodní měnový fond. Honduraská centrální banka odmítla za transakce s kryptoměnami ručit. Letos v dubnu přijala kryptoměny včetně bitcoinu za zákonné platidlo také zvláštní ekonomická zóna v Hondurasu.

Měnou Středoafrické republiky je frank podobně jako v dalších bývalých francouzských koloniích. Podle BBC může být přijetí bitcoinu pokusem oslabit frank v kontextu mocenského boje mezi Ruskem a Francií.

Francouzský analytik Thierry Vircoulon, jehož citovala agentura AFP, řekl, že „toto podezření roste v souvislosti se systematickou korupcí (ve Středoafrické republice) a s ruským partnerem, jenž čelí mezinárodním sankcím“.

Středoafrická republika je dějištěm konfliktů od roku 1960, kdy byla vyhlášena nezávislost na Francii. Roku 2013 se kontroly většinově křesťanské země zmocnily muslimské povstalecké skupiny, proti nimž bojují jednotky domobrany, což vede k masakrům mezi příslušníky odlišných náboženských skupin. Bangui se začalo obracet k Rusku v roce 2016, kdy do prezidentského úřadu nastoupil Faustin-Archange Touadéra.

Hlavní stránka