lupa x
user

Tisíce kryptoměn pravděpodobně čeká pád, myslí si někteří lidé z odvětví

Tisíce kryptoměn pravděpodobně čeká pád, myslí si někteří lidé z odvětví

03.06.2022

Redakce

Tisíce kryptoměn pravděpodobně čeká pád, myslí si někteří lidé z odvětví

Tisíce kryptoměn pravděpodobně čeká pád a v nadcházejících letech se také sníží počet blockchainových platforem, myslí si někteří lidé z odvětví. S odvoláním na jejich vyjádření to dnes napsal zpravodajský server CNBC. V současnosti existuje více než 19.000 kryptoměn a desítky blockchainových platforem, tedy podpůrných technologií, na kterých digitální měny stojí.

Nedávný pád kontroverzní digitální měny terraUSD a s ní spárovanou kryptoměnou luna vyvolal na trhu šok a otázku, zda podobný osud nečeká i další kryptoměny.

„Jsme ve fázi, kdy v podstatě existuje příliš mnoho blockchainových platforem, příliš mnoho kryptoměn. To uživatele mate a vystavuje určitým rizikům, řekl minulý týden na Světovém ekonomickém fóru (WEF) ve švýcarském Davosu Bertrand Perez, který vede nadaci Web3 Foundation.

„Je to podobné jako v počátcích internetu, kdy existovala spousta internetových společností. Nemálo z nich byly podvody a nepřinášely žádnou hodnotu. To se všechno vyčistilo,“ připomněl Perez takzvanou dotcomovou bublinu z roku 2001, kdy malí i profesionální investoři nakupovali akcie téměř všeho, co bylo alespoň okrajově spojeno s používáním internetu.

Do budoucna pravděpodobně přetrvají desítky kryptoměn, myslí si šéf společnosti Ripple Brad Garlinghouse. Firma se zabývá přeshraničními blockchainovými platbami. „Je otázkou, jestli dnes potřebujeme 19.000 nových měn. Těch zákonných s nuceným oběhem je možná 180,“ dodal.

„Když se zamyslíte nad blockchainy, za deset let nebudou pravděpodobně stovky z nich existovat. Myslím, že bude několik jasných vítězů pro různé druhy aplikací,“ řekl šéf kryptoměnové burzy FTX U.S. Brett Harrison. „Uvidíme, jak to trh časem vyřeší,“ dodal.

Investiční ředitel společnosti Guggenheim Scott Minerd minulý týden konstatoval, že většina kryptoměn je odpad. Bitcoin a ethereum, což jsou dvě největší a nejznámější kryptoměny, ale podle něj do budoucna přežijí.

Trh s kryptoměnami už delší dobu čelí tlaku na pokles cen. Bitcoin se z maxima blízko 69.000 USD z loňského listopadu propadl o více než 55 procent a z rekordů klesla i řada dalších kryptoměn.

New York (ČTK)

Hlavní stránka