lupa x
user

Stát investuje do výzkumu v dopravě do roku 2030 téměř dvě miliardy Kč

Stát investuje do výzkumu v dopravě do roku 2030 téměř dvě miliardy Kč

20.07.2022 , Aktualizováno 19.07.2022

Redakce

tát plánuje investice do aplikovaného výzkumu a inovací v dopravě do roku 2030 ve výši 1,95 miliardy korun. Jde o podobnou částku, jakou má vyčleněnou na dosavadní program Doprava 2020+, který vláda schválila v roce 2019. Nový program začne příští rok. Schválen má být letos, pravděpodobně v září.

Stát investuje do výzkumu v dopravě do roku 2030 téměř dvě miliardy Kč

Foto: Shutterstock 

Nový podpůrný program pod názvem Doprava 2030 bude zaměřen na projekty přispívající k udržitelné, přístupné a bezpečné dopravě, automatizaci a digitalizaci v dopravě a také na nízkoemisní a ekologickou dopravu, sdělili zástupci ministerstva.

Ve stávajícím programu stát dosud rozdělil 1,34 miliardy korun, a to ve čtyřech vyhlášených veřejných soutěží. Průměrně na jeden projekt přispěl výzkumným organizacím a podnikům částkou 11,4 milionu korun. Nejvíce podpořených programů bylo z oblasti udržitelné dopravy a bezpečné dopravní infrastruktury.

Projekty podpořené prostřednictvím Technologické agentury ČR řešily například bezpečnost seniorů v dopravě, sledování pohybů a deformací dopravní infrastruktury, zvyšování energetické efektivity železniční dopravy nebo vývoj globální platformy pro monitoring a datovou analýzu přepravních jednotek.

Praha (ČTK)

Hlavní stránka