lupa x
user

Datovou schránku má přes půl milionu Čechů

Datovou schránku má přes půl milionu Čechů

04.08.2022

Redakce

Datovou schránku pro elektronickou komunikaci se státem si v Česku zřídilo již přes půl milionu lidí. Od nového roku se navíc rozšíří skupina subjektů, kterým budou zřízeny datové schránky automaticky ze zákona.

Datovou schránku má přes půl milionu Čechů

Foto: Shutterstock 

„Mám radost, že jsme v tomto případě pokořili hranici půl milionu uživatelů. Je to důkaz toho, že lidé datovkám přichází na chuť a využívají je pro komunikaci ať už s úřady, nebo třeba s podnikateli a firmami,“ uvedl v tiskové zprávě ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

V současnosti jsou datové schránky povinné jen pro úřady a podnikatele. Od příštího roku začne automatické zavádění datových schránek pro občany po použití jejich elektronické identity, tedy po prvním přihlášení ke kterékoli digitální službě státu prostředkem pro elektronickou identifikaci. Přihlásit se lidé mohou prostřednictvím mobilního klíče eGovernmentu, eObčanky nebo bankovní identity.

„Pokud ale občan nebude chtít datovou schránku využívat, bude si ji moci na základě žádosti deaktivovat,“ doplnila mluvčí Dlubalová.

Datové schránky fungují jako informační systém 12 let. Prostřednictvím datové schránky lze podat daňové přiznání, zažádat o výpis z rejstříku trestů, získat výpis bodů řidiče nebo například zaslat omluvenku dítěti do školy.

Praha (ČTK)

Hlavní stránka