lupa x
user

Česko se na Expo 2025 chce prezentovat robotikou, PC hrami nebo kulturou

Česko se na Expo 2025 chce prezentovat robotikou, PC hrami nebo kulturou

26.08.2022

Redakce

Česko se chce na světové výstavě Expo 2025 v Ósace prezentovat v oblastech robotiky, umělé inteligence, informačních technologií, ale také například v sektoru počítačových her. Zároveň bude stavět i na kulturní prezentaci, neboť v Japonsku má ČR silné jméno skrze vážnou hudbu. Novinářům to řekl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti).

Česko se na Expo 2025 chce prezentovat robotikou, PC hrami nebo kulturou

Foto: Shutterstock 

Účast na výstavě podle něj také podpoří cestovní ruch, návštěva českého pavilonu může inspirovat i k cestě do České republiky. Obecně se na Expo 2025 budou prezentovat firmy, ale také akademické instituce či různé start-upy.

Manažer Ondřej Soška, který se středečním rozhodnutím vlády stane generálním komisařem ČR na výstavě a zároveň zpracoval koncept české účasti, uvedl, že pavilon by měl zkombinovat kulturu, umění, vědu i byznys. Společným jmenovatelem koncepce je podle něj talent a kreativita pro život.

Expo se do Ósaky vrátí po 55 letech. Tehdy československý pavilon architekta Viktora Rudiše navštívilo podle ministerstva zahraničí přibližně 11 milionů lidí. Prezentace byla založena na tvorbě básníků Jana Skácela a Jiřího Koláře. Expozicí tehdy prováděla dvaadvacetimetrová skleněná Řeka života Jaroslavy Brychtové a Stanislava Libenského.

Na to chce Soška navázat i v roce 2025. Řeka života bude jakousi pomyslnou cestou skrze pavilon a rozvětví se do různých zákoutí zaměřených pro jednotlivé cílové skupiny, od nejmenších dětí až po seniory. Prezentováno bude i dílo Alfonse Muchy, které se podle Sošky stalo inspirací pro japonské komiksy manga.

Vedle tradičních témat chce Česko prezentovat nejmodernější technologie. „Pro nanotechnologické firmy patří Japonsko mezi klíčové trhy, ale většina Japonců neví, že jde o věci z Česka,“ řekl Soška. Kromě programu pro veřejnost bude připravena i byznysová platforma, jejímž cílem bude posílit obchodní výměnu. Součástí budou obchodní fóra či odborné konference.

Zásady cirkulární ekonomiky pak splní to, že většina věcí připravených pro výstavu bude nadále používána pro prezentaci České republiky. Propagovat Expo 2025 v Česku chce Soška i po navržení pavilonu, a to pomocí roadshow po krajích. Chce představit koncept firmám, školám i široké veřejnosti.

Zvláštní zmocněnec pro účast ČR na světových výstavách Karel Smékal uvedl, že právě dnes japonská strana přidělila Česku pozemek pro národní pavilon. Nachází se na mořském břehu na promenádě. Jde o prostor, který Česká republika preferovala.

Vláda potvrdila účast na výstavě i koncepci, s níž se bude Česko prezentovat, na konci června. Rozpočet české účasti má být 290,2 milionu korun pro roky 2023 až 2026. Dalších 170 až 220 milionů půjde z externích zdrojů.

Praha (ČTK)
Hlavní stránka