lupa x
user

Plzeňští vědci vyvinuli systém, který učí roboty napodobovat lidskou práci

Plzeňští vědci vyvinuli systém, který učí roboty napodobovat lidskou práci

20.09.2022

Redakce

Nový systém naučí průmyslového robota pohybovat se po vzoru lidského operátora výroby. Takzvané trekovací zařízení lze umístit na libovolný pracovní nástroj a robot pak pohyb automaticky opakuje. Zařízení pomůže hlavně malým a středním podnikům s robotizací výroby, protože jeho ovládání zvládnou sami pracovníci, informovala mluvčí Západočeské univerzity v Plzni Šárka Stará. Vývoj systému podpořilo i ministerstvo průmyslu a obchodu.

Plzeňští vědci vyvinuli systém, který učí roboty napodobovat lidskou práci

Foto: Shutterstock

V průmyslu se dnes běžně využívají roboti, které plní různě složité úlohy, a nahrazují tak rutinní práci operátorů výroby. Ve výrobě, kde se často mění pracovní úkony, třeba kvůli malým sériím dílů nebo úpravě požadavků, je ale nutné robota často přeprogramovat od vyškolené obsluhy nebo integrátorů robotů, což přináší velkou ekonomickou i časovou zátěž, upozornil Martin Švejda, šéf pětičlenné výzkumné skupiny ACROSS, která trekovací zařízení vyvinula. „Naším cílem bylo, aby je mohli programovat sami operátoři výroby,“ doplnil Švejda.

Základem zařízení je hardwarový doplněk ke standardnímu pracovnímu nástroji, který za běžných okolností ovládá člověk, například lakovací pistoli. Pohyb nástroje systém nasnímá, zpracuje a robot ho pak automaticky replikuje. Postup spoří čas a náklady a zajistí efektivní přenos know‑how zkušeného operátora do činností robota.

„Možnost programování robotů snadným a intuitivním způsobem, který zvládne po rychlém zaškolení kdokoliv, může významně pomoci robotizovat především malé a střední podniky,“ řekl Švejda. Trekovací zařízení je založené na komerčně dostupném senzoru pohybu HTC Vive Tracker, který se primárně používá ve virtuální realitě v herním průmyslu.

Trekovací zařízení je přesné a lze ho využít třeba pro robotizaci lakování, tryskání nebo oplachování. „Systém lze aplikovat u průmyslových robotů Stäubli, Universal Robots a Fanuc, ale je možné ho flexibilně přizpůsobit potřebám zákazníků, a to hardware i software,“ řekla mluvčí. Výzkumníci nabízejí prodej licence, integraci zařízení na jiné roboty, přizpůsobení na míru konkrétní aplikaci i integraci do technologie.

Plzeň (ČTK)

Hlavní stránka