lupa x
user

Unipetrol v Litvínově spustil novou jednotku na výrobu kapalného uhlovodíku

Unipetrol v Litvínově spustil novou jednotku na výrobu kapalného uhlovodíku

04.10.2022

Redakce

Společnost Orlen Unipetrol v chemickém areálu u Litvínova na Mostecku spustila novou jednotku na výrobu dicyklopentadienu. Tento kapalný uhlovodík se zkratkou DCPD lze využít v automobilovém průmyslu, stavebnictví, elektrotechnice, lékařství a farmacii. Vyrábět bude 26 000 tun ročně. Výše investice činila 831 milionů korun. Pro provoz jednotky přijala společnost 20 nových zaměstnanců.

Unipetrol v Litvínově spustil novou jednotku na výrobu kapalného uhlovodíku

Foto: Shutterstock 

V Evropě je v současnosti pět výrobců DCPD. Po tomto produktu je podle předsedy představenstva skupiny Tomasze Wiatraka vysoká poptávka. Do roku 2030 očekává Orlen Unipetrol zvýšení poptávky o dalších 20 procent, na amerických trzích o 40 procent a na asijských trzích o 60 procent. „Realizace vlastní výrobní technologie nám umožňuje využít flexibilitu jednotky a vyrábět produkt v široké škále kvalit od technického DCPD až po vysoce čistý pro náročnější aplikace, například pro výrobu transparentních látek,“ uvedl při dnešním otevření Wiatrak.

Výrobek je vedlejším produktem etylenové jednotky, dosud končil v topném oleji nebo byl součástí pohonných hmot. „Tady ho separujeme jako produkt s vyšší přidanou hodnotou. Je to výrobek, který je součástí plastů, můžeme si ho představit jako konstrukční materiál, který se využívá v lepidlech, barvivech i v optických materiálech,“ řekl Tomáš Herink, člen představenstva skupiny Orlen Unipetrol zodpovědný za výrobu, výzkum a vývoj. Zákazníky už má skupina ze západní Evropy, kam dodala prvních 23,1 tuny DCPD.

Na vývoji technologie pracoval Unipetrol společně s odborníky z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze od roku 2000. „Bohužel výstavba byla schválena v roce 2007, ale pozastavena kvůli celosvětové hospodářské krizi,“ uvedl Herink. Projekt firma znovu otevřela v roce 2018. V roce 2020 se schválil, výstavba trvala 23 měsíců. „V petrochemii je důležité mít portfolio širší, tímto se nám rozšířilo a navíc si otevíráme dveře k dalšími rozvoji. Nejbližší plán je vyrábět vysoce čistý DCPD,“ řekl Herink. Rektor VŠCHT Pavel Matějka uvedl, že realizace technologie izolace DCPD je skvělým příkladem propojení akademické sféry s průmyslovým sektorem.

Součástí stavby je pět metrů hluboká havarijní jímka. Při jejím kopání na místě stavbaři našli nevybuchlou americkou pumu ze druhé světové války. Celý areál musel být evakuován, povoláni byli policejní pyrotechnici, kteří pumu vyzdvihli a odborně zlikvidovali.

Litvínov (ČTK)
Hlavní stránka