lupa x
user

Ředitelem armádní agentury pro informační technologie je Jan Jelínek

Ředitelem armádní agentury pro informační technologie je Jan Jelínek

06.10.2022

Redakce

Ředitelem Agentury komunikačních a informačních systémů (AKIS) ministerstva obrany se stal Jan Jelínek, který dosud u agentury působil jako náčelník štábu. Nahradil Jaroslava Prause, který odchází z aktivní vojenské služby. Nový ředitel dnes převzal funkci na slavnostním nástupu Armády ČR, který zároveň připomněl 105. výročí českého spojovacího vojska. AKIS má na starosti mimo jiné hlasové služby pro armádu a její informační systémy.

Ředitelem armádní agentury pro informační technologie je Jan Jelínek

Foto: Shutterstock

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) na akci vyzdvihla význam spojovacích útvarů v moderní armádě. Bez přesných a rychle dodaných informací dnes není možné vést žádnou vojenskou operaci a jak ukazuje i dnešní válka na Ukrajině, tak ani bez dobře zabezpečených dat,“ řekla. Připomněla, že vojenští specialisté měli na starosti i vývoj Chytré karantény při pandemii koronaviru.

Náčelník generálního štábu Armády ČR Karel Řehka uvedl, že první telegrafní rota české armády vznikla v roce 1917 v řadách československých legií. Stejně jako Černochová zdůraznil význam informačních a komunikačních technologií, který podle něj shrnuje vojenské rčení „bez spojení není velení“. Války stále budou vyhrávat vojáci a ne technika, ale v budoucnu daleko více než teď to budou muset být vojáci technologicky zdatní,“ řekl.

Dodal, že informační technologie jsou čím dál důležitější a armáda se snaží získat nové odborníky, i když to s ohledem na obecný nedostatek IT specialistů na trhu není jednoduché. Musíme do našich řad získat nové kolegy a kolegyně, proto pod názvem Spojař nové generace provádíme náborovou kampaň,“ doplnil ředitel sekce komunikačních a informačních systémů ministerstva obrany Petr Šnajdárek.

Nový ředitel Jelínek ocenil práci svých kolegů. V nejbližších letech nás čeká mnoho modernizačních projektů a já pevně věřím, že se nám je podaří společným úsilím zvládnout,“ řekl. Končící Praus, který nastoupil do útvaru, ze kterého se vyvinula AKIS, v roce 1981, zdůraznil význam agentury ve spojovacím vojsku. Zmínil, že poskytuje hlasové služby, provozuje více než 25 informačních systémů, zabezpečuje kmitočtové spektrum resortu, stará se o techniku a její členové jsou nasazováni v zahraničních misích. Praus dnes obdržel vyznamenání, stejně jako několik dalších spojařů.

AKIS spadá pod sekci komunikačních a informačních systémů ministerstva obrany a zabývá se resortními informačními systémy a jejich propojením s infrastrukturou české veřejné správy a NATO. Zabezpečuje operační plánování v komunikačních a informačních systémech včetně způsobů jejich použití při vojenských operacích a metodicky řídí odbornou přípravu specialistů.

Praha (ČTK)

Hlavní stránka