lupa x
user

Vědci pomocí nalezené lebky zrekonstruovali obličej dívky z doby kamenné

Vědci pomocí nalezené lebky zrekonstruovali obličej dívky z doby kamenné

01.11.2022

Redakce

Vědci pomocí moderní počítačové techniky zrekonstruovali z lidské lebky nalezené v Mladečských jeskyních pravděpodobnou podobu sedmnáctileté dívky, která před 31.000 lety v době kamenné pobývala na území dnešního Olomoucka. Její lebku v roce 1881 nalezl v Mladečských jeskyních rakousko-uherský archeolog Josef Szombathy a nyní její virtuální model prozkoumal tým odborníků z Česka a Brazílie. Dnes to sdělil náměstek ředitele Správy jeskyní České republiky Karel Drbal.

Vědci pomocí nalezené lebky zrekonstruovali obličej dívky z doby kamenné

Foto: Shutterstock

„Nejprve se předpokládalo, že jde o lebku dospělého muže. Pozdější studie, které porovnávaly charakteristiky jiných fosilií nalezených na místě, ale odhalily, že jde ve skutečnosti o lebku ženy, která zemřela přes 31.000 lety ve věku kolem 17 let. Tato fosilie je tak jednou z nejstarších Homo sapiens nalezených ve střední Evropě,“ uvedl Drbal, který se na rekonstrukci mladečské lebky podílel za českou stranu společně s táborským geodetem Jiřím Šindelářem.

Lebka z Mladečských jeskyní je uložena ve vídeňském přírodovědném muzeu, které loni zpřístupnilo její interaktivní on-line verzi. Virtuální model inspiroval české a brazilské vědce k vytvoření projektu forenzní rekonstrukce podoby obličeje. Lebka byla nalezena bez dolní čelisti a většiny zubů, do původní podoby ji domodeloval počítačový program. „Kompletně rekonstruovaná lebka již měla některé vymezující linie anatomických struktur, mezi nimi i umístění očních bulv,“ podotkl Drbal. Pro modelaci měkkých tkání posloužila podrobná data z počítačové tomografie těl současných lidí.

Vědci nakonec vytvořili dvě verze podoby obličeje. „Jedna je černobílá bez vlasů a se zavřenýma očima, druhá více subjektivní barevná s vlasy a s otevřenýma očima,“ řek Drbal. Tým zveřejnil své poznatky v on-line publikaci, která podrobně popisuje, jak vědci při srovnání lebky s ostatními obdobnými nálezy dospěli k tomu, že patřila nikoli muži, ale ženě.

Změna původně předpokládaného pohlaví archeologického nálezu podle Drbala není žádnou zvláštností. Například v roce 2017 vědci oznámili chybu v původním odhadu ostatků ze švédského ostrova Björkö. Z vikingského náčelníka se ve světle nových poznatků stala vikingská žena.

Mladečské jeskyně se nacházejí v Chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví. Jde o složitý labyrint chodeb, dómů a komínů, který vznikl v devonských vápencích vrchu Třesín. V jeskyních bylo nalezeno velké množství kostí pravěkých zvířat, pralidí i doklady jejich činnosti, jako je například ohniště či kamenné nástroje.

Olomouc (ČTK)

Hlavní stránka