lupa x
user

Hrozí nedostatek radionuklidů pro lékařská vyšetření, varují němečtí lékaři

Hrozí nedostatek radionuklidů pro lékařská vyšetření, varují němečtí lékaři

13.11.2022 , Aktualizováno 14.11.2022

Redakce

Kvůli technickým problémům s reaktorem v Belgii hrozí v listopadu nedostatek radionuklidů, jež slouží pro vyšetření rakoviny nebo vnitřních orgánů. Varuje před tím sdružení německých lékařů (BDN), napsala dnes agentura DPA. Kvůli údržbě totiž navíc aktuálně v Evropě nefunguje žádný reaktor schopný vyrábět radionuklidy pro medicínu. Výpadek se netýká všech diagnostických radionuklidů, pouze nejvyužívanějšího technecia 99m, řekl vědecký tajemník Ústavu jaderné fyziky Akademie věd (ÚJF AV) ČR v Řeži u Prahy Vladimír Wagner.

Hrozí nedostatek radionuklidů pro lékařská vyšetření, varují němečtí lékaři

Foto: Shutterstock

Podle zprávy BDN je ve světě šest jaderných zařízení, která vyrábí radionuklidy pro medicínské účely. Čtyři jsou v Evropě. Kromě Belgie se nachází také v Nizozemsku, Polsku a České republice. Tato zařízení sice nevyrábí elektřinu, ale jejich význam pro medicínu je velký, uvedl šéf sdružení Detlef Moka.

„Lékaři si je oblíbili a diagnostika různých orgánů pomoci technecia je tak velmi rozšířena. V principu lze nahradit technecium i jiným diagnostickým radionuklidem, ale lékaři raději zůstávají u zavedených postupů, na které jsou zvyklí,“ uvedl Wagner. Technecium se získává jako štěpný produkt pomocí výzkumného reaktoru

Pro separaci radionuklidů jsou potřeba laboratoře se speciálními zařízeními, které jsou podle Wagnera pouze v Belgii, kde se zpracovávají ozářené vzorky ze všech čtyř evropských reaktorů. „Jedním z výzkumných reaktorů, který se na této činnosti podílí, je i výzkumný reaktor LVR-15 v Řeži,“ doplnil Wagner.

Kvůli mimořádné údržbě zařízení v Belgii jsou všechny evropské reaktory mimo provoz. Z tohoto důvodu podle německých lékařů hrozí v listopadu výpadek v zásobování tímto materiálem, což by mohlo protáhnout čekací lhůty na některá vyšetření. Podle Moky letošní problémy ukazují, že je nezbytné spustit nové zařízení na výrobu radionuklidů pro medicínu. Reaktory v Belgii a Nizozemsku jsou navíc už 60 let staré.

Výzkumné reaktory podle Wagnera stárnou a nové se nestaví. Uvedl, že jednou z možností, jak technecium pro lékaře zajistit, by bylo postavit nový výzkumný reaktor s potřebnými laboratořemi. „Druhou by mohlo být vypracování dostatečně efektivní a ekonomické metody produkce potřebného radionuklidu molybden 99 s využitím urychlovače,“ doplnil. Pracují na tom například v ÚJF AV v Řeži.

Jen v samotném Německu se každý týden uskuteční zhruba 60.000 vyšetření týdně za použití tohoto materiálu. Ve světě je to ročně zhruba 30 milionů.

Berlín/Řež (u Prahy) (ČTK)

Hlavní stránka