lupa x
user

Ruský cenzurní úřad zablokoval web opozičního listu Novaja gazeta

Ruský cenzurní úřad zablokoval web opozičního listu Novaja gazeta

17.11.2022

Redakce

Ruský cenzurní úřad dnes zablokoval přístup k webu opozičního listu Novaja gazeta. Informovala o tom agentura Reuters. Redakce pozastavila kvůli zpřísněným cenzurním podmínkám vydávání listu v papírové podobě i na internetu v březnu.

Ruský cenzurní úřad zablokoval web opozičního listu Novaja gazeta

Foto: Shutterstock

V dubnu vznikl web Novaja Gazeta Europe se sídlem v Rize. V září soud prohlásil licenci listu Novaja gazeta za neplatnou.

Jeho šéfredaktor Dmitrij Muratov získal loni Nobelovu cenu za mír. Když v březnu ohlásil přerušení práce, sdělil, že je to do ukončení ruské „speciální operace“ na Ukrajině.

Ruská nezávislá média čelí od zahájení války na Ukrajině velkému tlaku. Pro konflikt se nesmí používat výrazy invaze ani válka. Za zveřejnění „dezinformace“ hrozí až 15leté vězení.

Cenzurní úřad Roskomnadzor začal vydávat varování hned po zahájení války a dostaly je například stanice Dožď, rádio Echo Moskvy, web Mediazona, servery Inosmi.ru, Svobodnaja pressa, Lenizdat nebo Krym. V prvním týdnu od zahájení invaze úřady zablokovaly přes 30 webových stránek nezávislých médií, v březnu tento osud stihl ruskojazyčnou službu BBC News.

Moskva (ČTK)

Hlavní stránka