lupa x
user

Bidenova vláda navrhla imunitu pro bin Salmána v případu vraždy novináře

Bidenova vláda navrhla imunitu pro bin Salmána v případu vraždy novináře

USA

18.11.2022

Redakce

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena ve čtvrtek navrhla americkému soudu, aby saúdskoarabskému korunnímu princi Muhammadovi bin Salmánovi přiznal imunitu v občanskoprávním řízení týkajícím se vraždy novináře Džamála Chášukdžího. Bin Salmán je faktickým vládcem své země a nově také premiérem, což by mu mělo zajistit imunitu, uvedla administrativa podle dnešního článku deníku The Guardian. Agentura AP to označila za zásadní změnu v postoji USA.

Bidenova vláda navrhla imunitu pro bin Salmána v případu vraždy novináře

Foto: Shutterstock

Saúdskoarabský novinář Chášukdží, který žil v exilu v USA, byl v roce 2018 zřejmě zavražděn na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu, kam si přišel prodloužit platnost dokladů kvůli nadcházející svatbě. Tělo kritika saúdské královské rodiny se nikdy nenašlo. Podle informací americké rozvědky vraždu posvětil sám korunní princ. Biden letos v srpnu řekl bin Salmánovi, že ho považuje za osobně zodpovědného za vraždu Chášukdžího.

„Vláda Spojených států vyjádřila vážné znepokojení nad strašlivou vraždou Džamála Chášukdžího a vyjádřila toto znepokojení veřejně a na nejvyšších úrovních saúdské vlády,“ uvedlo ministerstvo spravedlnosti ve svém podání. USA v souvislosti s vraždou rovněž zavedly finanční sankce a vízová omezení, připomněl úřad. „Doktrína imunity hlavy státu je však dobře zavedena v mezinárodním zvykovém právu a v dlouhodobé praxi výkonné moci je důsledně uznávána,“ vysvětlilo svůj krok ministerstvo.

Občanskoprávní žalobu proti princi a jeho údajným komplicům podala Chášukdžího snoubenka Hatice Cengizová. Spolužalobcem byla skupina na podporu demokracie DAWN, kterou zavražděný sloupkař deníku Washington Post založil. Podle právních expertů stanovisko americké vlády pravděpodobně povede k zamítnutí žaloby, píše The Guardian.

„Džamál dnes znovu zemřel,“ uvedla dnes Chášukdžího snoubenka na twitteru. „Mysleli jsme si, že se možná objeví světlo spravedlnosti ze strany USA, ale peníze jsou opět na prvním místě,“ dodala Cengizová.

„Je více než ironické, že prezident Biden sám zajistil, že MBS (zkratka pro bin Salmána) může uniknout odpovědnosti, když to byl právě prezident Biden, kdo slíbil americkému lidu, že udělá vše pro to, aby ho pohnal k odpovědnosti,“ uvedla v prohlášení šéfka DAWN Sarah Leah Whitsonová.

Saúdskoarabský vládní úřad pro komunikaci na žádost agentury Reuters o komentář dosud nereagoval.

Spojené státy jsou vojenským partnerem Saúdské Arábie, které dodávají zbraně a mají na jejím území rozmístěné jednotky. Vojenské partnerství přežilo i diplomatické spory způsobené porušováním lidských práv, na které v Saúdské Arábii poukazují organizace na ochranu lidských práv. Biden před měsícem prohlásil, že hodlá přehodnotit vztahy se Saúdskou Arábií kvůli rozhodnutí Rijádu výrazně snížit produkci ropy.

Washington (ČTK)

Hlavní stránka